Na detskú chrbticu podľa odborníkov vplývajú nesprávne návyky

 Bolesti chrbtice sa vyskytujú u troch štvrtinách detí. Spôsobuje to aj nosenie školskej tašky. Najväčší vplyv má životospráva a nesprávne návyky.

Deti sedia celý deň v školskej lavici a keď sa vrátia domov zo školy, venujú sa televízii či počítaču a opäť si namáhajú chrbát. Pokiaľ sa zaťažuje chrbtica, stavce sa fixujú do nesprávnej polohy. „Môže to mať postupne negatívny vplyv na vývoj dieťaťa a vznikajú rôzne zdravotné problémy, ako poskracovanie a ochabnutie svalov a vedie to aj k vykriveniu chrbtice,  skolióze. Tuhne im svalstvo v oblasti krčnej chrbtice, z čoho vzniká aj bolesť hlavy. Vhodné sú vtedy cvičenia, masáže a sedenie na fitlopte. Na posilňovanie a naťahovania chrbtového svalstva je najlepšie plávanie,“ radí fyzioterapeutka Ivana Katušková.

CHRBÁT OVPLYVŇUJE SPÔSOB ŽIVOTA

Na mieru záťaže školskej tašky u malých žiakov a jej vplyv na detský chrbát sme sa spýtali aj odborníka, ortopéda. Navštevujú ho deti, ktoré majú problémy s pohybovým aparátom. „Váha aktovky môže ovplyvňovať držanie tela. Čím vyššia hmotnosť, tým je väčšia záťaž, a tým aj kompenzačné mechanizmy sú menšie. Podobne nosenie aktovky je dôležité a hrá významnú úlohu v tolerancii záťaže,“ objasnil Peter Klein z Ortopedickej a osteologickej ambulancie v Prešove. Najlepšie je nosiť ju podľa neho na pleciach. „Nosenie cez plece robí asymetrickú záťaž a nosenie v jednej ruke je ešte menej tolerovateľné.“ Chrbticu zaťažuje aj nesprávne obúvanie a samozrejme, nesprávna životospráva. „Z môjho pohľadu problémy s chrbticou, a hlavne správnym držaním tela má veľa detí. Súvisí to aj s ich spôsobom života. Majú nesprávne pohybové návyky a málo pohybu, veľa sedia v nevhodnej polohe, preťažujú si pohybový aparát,“

POMôŽE ÚPRAVA ŽIVOSPRÁVY

Zaujímalo nás, akým spôsobom je možné predchádzať týmto problémom. „Odporúčam úpravu životosprávy – mať iné stravovacie návyky, dostatok spánku a na dobrom matraci. Odporúča tiež pohyb, športy so symetrickou záťažou chrbta a končatín ako rýchla chôdza, beh, jogging, bicyklovanie, plávanie či v zime beh na lyžiach.“ Tým, ktorí majú aj deformitu chrbta (skolióza), podľa neho pomôžu špeciálne cvičenia zamerané na rozvoj svalstva chrbta. 

Autor: Martina Štofková
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.