Pilip navrhol 50-tisícovú odmenu pre zamestnancov úradu, paradoxne nepodporil rozpočet na základné mzdy MsÚ

 Viceprimátor navrhol pre zamestnancov úradu odmenu 50-tisíc. Za jeho návrh hlasovali len traja poslanci.

JEHO NÁVRH PODPORILI LEN TRAJA POSLANCI 

Odmenu pre zamestnancov Mestského úradu chcel, no za peniaze na základné mzdy nezahlasoval. 

Na ostatnom Mestskom zastupiteľstve sa poslanci zaoberali aj rozpočtom. Viceprimátor Peter Pilip navrhol, aby zamestnanci úradu dostali za svoju prácu odmenu. Suma na odmeny činila 50-tisíc eur. „Zamestnanci mestského úradu,to nie sú len vedúci, ktorí tu sedia, s ktorými nie sme spokojní. Sú to bežní úradníci, ktorí 8 hodín sedia v práci a robia tú najlepšiu prácu, aby úrad fungoval. Nemajú 1500-eurové platy, majú nejakých 800 eur a možno ani toľko niektorí. Minule som spomínal, ak si pamätáte, jedného kolegu na nančnom odbore, ktorý robil a odchádzal do dôchodku so smiešnym platom. Robil tam celý život a ľudia, ktorí robia rok, majú vyššie platy ako tí, ktorí robia dlhodobo. Ja som hovoril primátorovi, nech sa tie odmeny rozdelia tak, že sa k nim nedostanú len nejakí vyvolení, ale že ich dostanú ľudia tak, ako dlho na úrade robia. Takže podľa toho vzorca by sa mali rozdeliť. Dal mi slovo, že to tak bude. Ten návrh dávam taký, že tých 50 000 eur navýšenie je v kapitole 13,1,“ uviedol na zastupiteľstve P. Pilip. 

DUDÁŠ: KEĎ VIEŠ GAZDOVAŤ, NIEČO TI OSTANE


Na Pilipov návrh reagoval poslanec Cyril Dudáš. „Čo sa týka mzdových odmien, Peter, vieš, že si ťa vážim, že mnohokrát som ti dokázal v živote, že stojím pri tebe, ale keď má tu pán riaditeľ knižnice mzdový balík a gazduje tak, že mu na konci roka vždy nič neostane, tak nemá skade dať odmeny. Je to o tom, že keď vieš gazdovať s finančným balíkom, s peniazmi, tak na konci roka ti niečo ostane, a to prehodnocuješ aktivitu a vernosť zamestnancov, čo sa týka práce a rozdávaš odmeny. Ale na to, aby sa celý Svidník, občania mesta, poskladali na 50 000 pre 50 zamestnancov, no nehnevaj sa Peter, môj názor je taký,“ zdôraznil Dudáš. 

HOLODŇÁK: BALÍK, KTORÝ JE VYČLENENÝ PRE ZAMESTNANCOV, NEPOSTAČUJE NA ZÁKLADNÉ MZDY 

Nato vystúpil primátor. „Pán Dudáš, roky žijeme kolo seba. A zopakujem ešte raz, sú to ľudia, ktorí si zaslúžia našu úctu. Ty keď budeš potrebovať pre svojich zamestnancov 10 000 eur a dostaneš 5 000 eur a potom ti dakto povie, že nevieš gazdovať, to nie je o tom. Jednoducho ten balík, ktorý je tretí rok vyčlenený pre zamestnancov mesta, nepostačuje na základné mzdy. Títo ľudia za tri roky nedostali odmeny. Keď si zoberieš 50 000, tam sú aj odvody, aj ďalšie veci. Tak nerozprávajme o tom, že 50 ľudí dostane po 1000 eur.“ Za návrh odmien pre úradníkov hlasovali však len traja poslanci, a to samotný Peter Pilip, Jozef Poperník a Martin Ždiňák. 

PRIMÁTOR: SOM SKLAMANÝ


Poslanci zrušili aj bod o navýšení rozpočtu o 107-tisíc, ktoré mali byť aj na platy pre zamestnancov úradu. „Musím povedať, že ľudsky som z tohto návrhu veľmi sklamaný. Nielen odmeny ste im neschválili, ale neschválili ste im ani základné mzdy. Tretí rok traumatizujete pracovníkov na mestskom úrade,“ povedal po hlasovaní poslancov primátor mesta Ján Holodňák. Na úrade je približne 50 zamestnancov. „Čo sa týka zamestnancov, ja som hrdý na nich, tí ľudia si zaslúžia hlbokú úctu a vďaku za všetko, čo robia a mojou povinnosťou je im dať základné mzdy, nie to odmeny. Tri roky počúvame, jak zle úrad robí, jak zle úrad funguje. Tí ľudia si to nezaslúžia. Tí ľudia robia dobre a robia kvalitne a môže sa stať, že práve tí kvalitní ľudia nám odídu,“ skonštatoval Holodňák. 

VERONIKA LAZORÍKOVÁ 

 

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.