Študentky SPŠ zo Svidníka na Fashion show recyklovanej módy v Bratislave

Móda je príliš rýchla a škodí životnému prostrediu. Také bolo motto netradičnej módnej prehliadky, v ktorej hrali hlavnú úlohu recyklované materiály. Návštevníci mohli vidieť tento piatok podvečer v Refinery Gallery v Bra­tislave bohatú kolekciu modelov, z ktorých sršala hravosť, kreativita a úcta k životnému prostrediu. Tretí ročník Fashion show recyklovanej módy sa niesol v duchu kontrastov.

Kontrast plastov, ktoré trvalo zoha­vujú našu planétu a ženskej krásy a pôvabu, ktorý je v harmónii s prírodou. Organizátorom poduja­tia bolo združenia Resonance. Na kampani spolupracovala tiež Vera Wisterová, ktorá zdobila mesto na billboardoch v impozantných šatách z čiernych odpadkových sáčkov, popretkávaných červený­mi servítkami, ktoré ako ústredný model tohtoročnej prehliadky vy­tvorila mladá návrhárka – naša štu­dentka Zuzana Ľos-Božiková. Do projektu sa zapojili renomovaní aj začínajúci módni návrhári, ako aj vybraní študenti stredných a vy­sokých dizajnérskych škôl. Mohli sme vidieť modely priekopníčky recyklovanej módy Márie Štrane­kovej, ďalej víťazky minuloroč­ných Bratislavských módnych dní – Veroniky Kopálovej, rovnako nadčasové modely Jany Polákovej, či unikátne kúsky využívajúce vin­tage materiály od návrhárky Marti­ny Kuipers, ktorá tvorí slow fashi­on módu pod značkou BARTINKI.

ECKHART: VŽDY TAKÉ PODUJATIE PODPORÍM

Spomedzi mladých talentov moh­li diváci vidieť kreatívne modely našich študentov zo SPŠ vo Svid­níku pod vedením riaditeľa školy Pavla Olejára, študentov Strednej umeleckej školy v Trenčíne, ako aj prepracované kúsky študentky ŠÚV Josefa Vydru, Martiny Koci­ánovej či Laury Bezúchovej, štu­dentky Súkromnej školy dizajnu. Patronát nad tohtoročnou prehli­adkou prevzala známa návrhárka a prvá dáma slovenskej módnej scény – Lýdia Eckhardt. Ohúrila ju hlavne práca mladých študen­tiek Strednej priemyselnej školy vo Svidníku. „Videli sme tu úžasné modely a toľko kreativity, že som tým úplne fascinovaná. Bolo tu veľa skvelých nápadov, mladým tlieskam. Keď môžem, vždy také­to podujatie podporím.“ Posolstvo tejto výnimočnej fashion show je jasné: slow fashion. Slow fashion je opakom konfekčnej výroby a na­opak podporuje ručné šitie, malých dizajnérov, ako aj lokálnu tvorbu. Filozofiou slow fashion ale nie je nakupovať drahšie dizajnérske modely, ako by sa mnohým mohlo zdať. Preto nabudúce, keď bude­te vo výpredajovom ošiali hádzať do nákupného košíka piate tričko, ktoré si možno nikdy neoblečiete, spomeňte si na to, že keď vaša ba­bička vynosila šaty, ušila si z nich zásteru. Dnes tomuto prirodzené­mu kolobehu materiálov hovoríme upcycling. Preto, ak nám záleží na prostredí, v ktorom žijeme, tvorme, recyklujme, podporujme ručné ši­tie, malých a mladých dizajnérov, ako aj lokálnu tvorbu. My sa už dnes sa tešíme na ďalšie inšpiratív­ne projekty pre našich študentov a na spoluprácu so všetkými, ktorí ponúkajú možnosť využiť našu kreativitu a dávajú priestor dať o nás vedieť a odprezentovať sa.

Pavel Olejár SPŠ Svidník

Autor: redkacia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.