NAJVYŠŠIE KRAJSKÉ OCENENIA VÝZNAMNÝM OSOBNOSTIAM: Kraj udelil Ceny PSK a Ceny predsedu PSK za rok 2017

OCENILI AJ ŠTEFANA ŠTECA- RUSÍNSKEHO KARLA GOTTA

Prešovský samosprávny kraj aj v tomto roku ocenil významné osobnosti či kolektívy regiónu. Ceny Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a Ceny predsedu PSK za rok 2017 si prevzala šestica laureátov vo štvrtok 23. novembra v rámci slávnostného galaprogramu na veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Medzi nimi aj Rusín Štefan Štec.
 
Ocenenia udeľuje Prešovský samosprávny kraj jednotlivcom a kolektívom za dlhoročný mimoriadny prínos pre rozvoj kraja a významné zásluhy vo všetkých oblastiach spoločenského, hospodárskeho a kultúrneho života. „Už 14 rokov po sebe oceňujeme výnimočných ľudí a ich výnimočné skutky. Také, ktoré sú dôkazom nesmiernej obetavosti, nasadenia a energie urobiť pre tento svet viac, ako sa očakáva,“ povedal o laureátoch predseda PSK Peter Chudík. Podľa jeho slov, verejné uznanie patrí držiteľom cien za ich celoživotnú prácu a úspechy, ktoré prekračujú hranice regiónu i Slovenska. „Ich mimoriadne činy sú výsledkom tvrdej práce, odriekania, umu, talentu, ale i osobného vyžarovania, ktoré podnecuje aj ostatných nasledovať ich osobný príklad a byť lepšími a úspešnejšími,“ dodal.

POPOLARIZÁCIA FOLKLÓRU

Ceny Prešovského samosprávneho kraja získali traja laureáti. Spomedzi trinástich návrhov o nich rozhodli na základe odporúčania výberovej komisie poslanci krajského parlamentu. Najvyššie krajské ocenenie za tento rok udelili bývalému riaditeľovi Správy a údržby ciest PSK Vladimírovi Kozákovi, in memoriam, za celoživotné dielo, najmä za obnovu havarijného stavu ciest od roku 2004, mimoriadnu osobnú angažovanosť za rozvoj regionálneho cestného hospodárstva a zároveň za osobný prínos v oblasti cezhraničnej spolupráce Prešovského kraja. Ďalším laureátom sa stala dedinská folklórna skupina Raslavičan, ktorá cenu získala za mimoriadne úspechy v súťaži Zem spieva, dlhoročnú úspešnú popularizáciu folklóru a uchovávanie tradícií horného Šariša. Cenu PSK si prevzal aj páter Michal Zamkovský za dlhoročnú obetavú misionársku činnosť na Slovensku i v zahraničí.

MIMORIADNE ÚSPECHY

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík sa v tomto roku rozhodol udeliť Cenu predsedu PSK automobilovému pretekárovi Igorovi Drotárovi za viac ako 40-ročnú úspešnú kariéru a úspechy dosiahnuté v motoristickom športe, za popularizáciu tohto športu a za propagáciu regiónu. Druhým laureátom Ceny predsedu PSK sa stala historička, autorka mnohých odborných prác i beletrie Nora Baráthová, ktorá verejné uznanie získala za celoživotné dielo v oblasti histórie, pedagogiky a kultúry. Tretie ocenenie si za mimoriadne úspechy v súťaži Zem spieva a za uchovávanie a šírenie tradičnej rusínskej kultúry prevzal folklorista Štefan Štec.

(Daša Jeleňová)

Štefan ŠTEC, folklorista

Štefan Štec, narodený v roku 1987, pracuje ako redaktor rusínskeho národnostného vysielania košickej redakcie Slovenského rozhlasu.

Hoci sa narodil v Košiciach, jeho rodinné korene siahajú do rusínskej obce Habura pri Medzi-laborciach. Práve odtiaľ pramení jeho záujem o hlbšie spoznávanie dedinskej kultúry a tradičného spôsobu života Rusínov. Od detstva mal veľmi blízky vzťah k folklóru. V roku 2006 začal pôsobiť ako tanečník vo FS Hornád. Už po roku vyhral najprestížnejšiu cenu v tanci na Slovensku Šaffova ostroha a stal sa laureátom speváckej súťaže Makovická struna v Bardejove. Tieto ocenenia sa neskôr niekoľkokrát znásobili.

Ako amatér sa začal zaoberať choreografiou vo vysokoškolskom súbore Poľana v Brne. S choreografiou pokračoval v súbore Hornád, kde doposiaľ pôsobí ako umelecký vedúci. Je nielen interpretom tanečno- hudobných tradícií východného Slovenska, ale aj objavovateľom archívnych materiálov a strarodávnych piesní najmä z nášho územia.

Rusínske piesne a tance sú ale jeho doménou. S týmto repertoárom sa stal jednou z najväčších hviezd televíznej súťaže Zem spieva. Po vystúpení v tejto šou mu prischla prezývka rusínsky Karel Gott. Je hrdý na svoj rusínsky pôvod a je stálym propagátorom a zástancom tradičnej rusínskej kultúry a umenia. K svojim koreňom má silný vzťah a s láskou šíri rusínsku kultúru na celom Slovensku

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.