Láska v štýle Baroka- nová hra v rusínskom divadle

Dve nové hry si môžete pozrieť v divadle Rusínov. Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove má v repertoári ďalšiu hru v rusínskom jazyku. Jedná sa o komédiu s názvom Kráľ Ubu od francúzkeho autora Alfreda Jarryho. V rusínskom jazyku ju naštudoval spolu so súborom divadla režisér Braňo Mazúch. Premiéru bude mať tento piatok i vianočná rozprávka pre dospelých Láska v štýle Baroka alebo Láska z donútenia.

Či sa môže Grófsky psiar odrazu premeniť na svojho pána a Gróf na strašiaka, Grófka sa stať slúžkou a lokaj znevažovať svojho pána na jeho príkaz? Môže. Ak je to kvôli láske. Neveríte? Potom sa príďte presvedčiť na vianočnú rozprávku pre dospelých. Láska v štýle Baroko. Premiéra rozprávky bude 8.decembra. Podujatie trvá 80 minút. Režisérom predstavenia je Andriy Romaniy. ďalšia repríza bude 13.decembra a potom až 10. januára.

Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove uviedlo na svojich doskách ďalší úspešný titul v rusínskom jazyku. Jedná sa o absurdnú komédiu s názvom Kráľ Ubu, ktorú v rusínskom jazyku s divadelným súborom nacvičil Braňo Mazúch, hosťujúci režisér divadla. Diváci tak môžu zhliadnuť príbeh, resp. paródiu na stredoškolského profesora v rusínskom jazyku. Strhujúce výkony rusínskych hercov a rovnako tak samotný príbeh, či fyzické herectvo predstaviteľov sú zárukou k úspechu. "Myslím, že je to práve politická aktuálnosť tohto titulu, ktorá reflektuje povedzme najnižšie pudy súčasných politikov v snahe chopiť sa moci, neskrývaná ctižiadosť, bezohľadnosť, snaha a vôľa vôbec si nebrať servítky a svojho politického či ekonomického konkurenta zničiť," upresnil dejovú líniu divadelnej hry Mazúch.

FRANCÚZKA KOMÉDIA SA STALA RECESIOU NA KLASICKÉ HRY

Kráľa Ubu hrá Jozef Pantlikáš, postavu Mamky Ubu získala Vladimíra Štefániková, Kráľa Václava a Cára Alexeja hrá Eugen Libezňuk. Na scéne sa celkovo v hre predstaví deväť hercov, medzi nimi aj nová posila súboru Martin Oravec, ktorého divadlo angažovalo prostredníctvom konkurzu. Titul sa v čase jeho uvedenia v Paríži koncom 19. storočia stal recesiou na klasické hry a kľúčovým textom pre práve vznikajúce nové umelecké smery, akými boli dadaizmus, surrealizmus a absurdné divadlo. Režisér Mazúch v divadle nerežíruje prvýkrát. Pred časom už úspešne v divadle Alexandra Duchnoviča režíroval hru Posadnutí. Prácu súboru teda už poznal a s výkonmi hercov bol spokojný. Túto hru si môžete najbližšie pozrieť v posledný januárový deň. (red)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.