Ďalšia skvelá exkurzia žiakov ZŠ v Kračúnovciach

Žiaci sa pozerali na proces triedenia, spracovania a spaľovania odpadu.

24. november sme prežili netradične a v duchu ochrany životného prostredia. Zúčastnili sme sa exkurzie na skládke komunálneho odpadu. Firma Kosit so sídlom v obci Valaliky nám ponúkla nahliadnuť na proces triedenia, spracovania a spaľovania odpadu.

Najprv sme sa usadili v administratívnej budove, kde už na nás čakala koordinátorka environmentálneho vzdelávania tunajšej firmy. Tá nám prostredníctvom prezentácií priblížila pracovný proces v ich firme. Pozreli sme si ukážky takých miestností a hál, do ktorých sme nemali prístup kvôli bezpečnosti. Tiež sme zistili, že pálenie odpadu v špeciálnych spaľovniach je prijateľné pre životné prostredie. V porovnaní s priemyslom sa do ovzdušia dostáva minimálne množstvo uvoľnených splodín. Teplo, ktoré vznikne pri tomto procese, sa využíva na výrobu tepelnej a elektrickej energie. No a popol ? Až 20 % z neho sa využíva pri výstavbe ciest, teda je súčasťou asfaltu. Ďalšie dôležité informácie sme získavali rôznymi hrami, pri ktorých sme spoznali aj ich maskota - ježka Separka. Neskôr sme absolvovali prehliadku niektorých častí tejto skládky. Videli sme pracovníkov pri dotrieďovaní odpadu a spaľovňu, v ktorej sa oddeľovali kovové časti od ostatného popola.

Bolo veľmi zaujímavé spoznať a sledovať pracovný proces tejto skládky, keďže niektorí sme o niečom takom ani netušili. Ďakujeme firme Kosit a našim učiteľkám biológie za sprostredkovanie ďalšej skvelej a náučnej exkurzie.

V. Gmitrová, M. Perželová a D. Kaňuchová 8.A, 9.A

Žiačky ZŠ v Kračúnovciach

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.