Na výstavu kraslíc do múzea...

Výzdoba vajíčok patrí k tým druhom ľudového umenia, ktoré ani dnes nestrácajú na svojej intenzite, ba naopak, neustále sa rozvíj

Od 9. marca do 31. mája 2018 potrvá vo výstavnej sieni SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku 19. ročník výstavy veľkonočných vajíčok Kraslice 2018. Výstava vo forme predstavených techník a histórie poukazuje na to, akým spôsobom sa kedysi vajíčka maľovali a čo bolo ich symbolikou. Výstava je dôkazom toho, že výzdoba vajíčok patrí k tým druhom ľudového umenia, ktoré ani dnes nestrácajú na svojej intenzite, ba naopak, neustále sa rozvíjajú a prinášajú nové formy výtvarného a technického prejavu.

SNAHOU JE VYTVORIŤ VŽDY NIEČO NOVÉ

Kraslice („farbanky“, „pysanky“), čiže zdobené veľkonočné slepačie, zriedkavejšie kačacie alebo husa­cie vajcia, symbolizujú oživenie jarnej prírody a sú významnou súčasťou ľudovoumeleckej tvorby kultúrnej histórie Rusínov - Ukra­jincov východného Slovenska. Farebnosti kraslíc sa oddávna pri­pisoval pôsobivý magický účinok. Kraslice sa v minulosti používali ako obradový alebo osobný dar, a preto bolo snahou ľudových „pí­sankárok“ vytvoriť vždy niečo nové a ešte krajšie. V minulosti bol najviac rozšírený spôsob far­benia surových slepačích vajíčok farbami rastlinného pôvodu, najvi­ac používali cibuľové šupiny aj v kombinácii s naturálnymi lístkami.

NEUSTÁLE NOVÉ TECHNIKY ZDOBENIA

Najstaršou a najtypickejšou tech­nikou výzdoby kraslíc na severo­východnom Slovensku je technika batikovania, spájajúca dve vosko­vé techniky: reliéfne voskovanie a farbenie. Táto technika obsahuje celú škálu archaických solárnych, rastlinných a geometrických mo­tívov. Ďalšou ozdobnou technikou je vyškrabávanie. K súčasným technikám zdobenia kraslíc pa­trí technika madeiry, odrôtovanie veľkonočného vajíčka, olepova­nie rôznymi obrázkami, výšivkou alebo prírodným materiálom, papierom, vlnou a podobne, vy­tvárajú sa aj napodobeniny kras­líc z rôznych materiálov, ktoré sú ozdobené servítkovou technikou, rôznofarebnými korálkami, lesk­lými flitrami atď. „To všetko si môžete pozrieť na súčasne otvore­nej výstave, ktorá svedčí o tom, že výzdoba vajíčok patrí k tým dru­hom ľudového umenia, ktoré ani dnes nestrácajú na svojej intenzite, ba naopak, neustále sa rozvíjajú a prinášajú nové formy výtvarného a technického prejavu,“ uviedla Ing. Ľudmila Ražina, kultúrno-propa­gačný manažér Múzea ukrajinskej kultúry.

Na výstave sú prezentované zbier­kové predmety z fondov múzea, kolekcia prestieraní ručnej výroby Heleny Bartošovej (Svidník) a ko­lekcia kraslíc z Múzea krasličiar­skeho umenia (Múzeum PYSAN­KA), ktoré sa nachádza v meste Kolomyja, v Ivano-Frankivskej oblasti na Ukrajine. Súčasťou vý­stavy sú vzdelávacie programy pre školy a tvorivé dielne.

(red)

Autor: redakcia
Výzdoba vajíčok patrí k tým druhom ľudového umenia, ktoré ani dnes nestrácajú na svojej intenzite, ba naopak,
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.