Svidníčan Maroš Černý sa rozprával s pápežom

Mnoho ľudí po tom nesmierne túži, no tento sen sa nikdy nesplní. Maroš Černý zo Svidníka sa stretol so svätým otcom, obedoval s ním a rozprával sa.

Ako sa mu podarilo stretnúť so svätým otcom a stráviť s ním čas? „Návšteva delegácie Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku v Ríme sa konala pri príležitosti 1155. výročia príchodu vierozvestcov svätých Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Som rád, že som mohol byť vďaka vladykovi Rastislavovi jej súčasťou, navštíviť Rím a stretnúť sa s pápežom Františkom,” povedal nám M. Černý.

Táto návšteva v ňom zanechala silný dojem. “Pápež František je skutočne Boží človek. Pokorný, tichý, úctivý a plný modlitby. Je to človek, ktorý žije svoju vieru a má veľkú úctu nielen voči pravoslávnym, ale vo všeobecnosti ku každému človeku. Je presne taký, akého ho poznajú ľudia z televízie,” prezradil.

 

DOSTAL OD PÁPEŽA DARČEK

Pápež František sa počas audiencie osobne zvítal s každým z delegácie a po skončení stretnutia si s vladykom vymenili dary. Vladyka Rastislav mu podaroval písanú ikonu, na ktorej sú vyobrazení vierozvestcovia svätí Cyril a Metod a knieža, svätý Rastislav. Od pápeža Františka dostal bronzovú sošku ratolesti. “Následne každému z nás pápež František podaroval pamätnú medailu, ktorá bola vyhotovená pri príležitosti piateho výročia jeho pontifikátu. Po audiencii nás pozval na spoločný obed do Domu svätej Marty, kde som mal možnosť sa s ním porozprávať. Zaujímal som sa o jeho názor na prípad malého Alfieho, ktorý zomrel v liverpoolskej detskej nemocnici po odpojení od prístrojov. Bolo to veľmi príjemné stretnutie, ktoré vo mne zanechalo silný dojem,” povedal Maroš.

 

ČERNÝ: VATIKÁN MÁ SVOJU ATMOSFÉRU

Súčasťou programu bola i návšteva viacerých bazilík ako napríklad Baziliky svätého Pavla za hradbami, kde sa nachádza hrob svätého apoštola Pavla, ako i Baziliky svätého Klimenta, kde je hrob svätého Cyrila a ďalších významných historických miest. “V minulosti som Rím navštívil dvakrát, keďže tam študoval jeden môj známy. Vatikán má svoju atmosféru. Bolo tam množstvo turistov z celého sveta,” dodal Maroš. (ver)

 

 

 

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.