ANKETA: Oslávili sme dva významné „rodinné“ sviatky. Čo pre nás znamenajú?

DEŇ RODINY A DEŇ MATIEK

13. mája všetky mamičky oslavovali svoj deň. Svidnícke mamičky si ho mohli tradične vychutnať  v Dome kultúry, kde im  mesto ako darček venovalo kultúrny program. Vystúpili v ňom deti z materských a základných škôl, ZUŠ či TK Svitan. História Dňa matiek siaha až do obdobia antiky. V starovekom Grécku oslavovali ženu ako darkyňu života už 250 rokov p. n. l. v podobe slávností na počesť matky všetkých bohov – bohyne Rhey. Oslavy trvali aj  tri dni. Za predchodcu Dňa matiek v jeho dnešnej podobe možno považovať tzv. Nedeľu matiek (Mothering Sunday), ktorú začali oslavovať v 16. storočí v Anglicku. V Československu sa Deň matiek začal oslavovať v roku 1923 vďaka dcére prezidenta T. G. Masaryka, emancipovanej predsedníčke Československého Červeného kríža Alici Masarykovej.  Tradíciu na Slovensku obnovili po roku 1989, kedy sa začal sláviť druhú májovú nedeľu v roku. 15. máj patrí Svetovému dňu rodiny (World Family Day), ktorý bol vyhlásený Organizáciou spojených národov (OSN) v roku 1993. Význam dňa rodiny spočíva v pripomenutí dôležitosti rodiny ako základnej stavebnej bunky spoločnosti. Súčasne je možnosťou, aby sa národné inštitúcie zaoberajúce sa touto problematikou zamysleli nad rodinnou politikou v danej krajine.

 

Respondentov z nášho okresu sme sa pri príležitosti Dňa rodiny a Dňa matiek pýtali, čo všetko pre nich znamená rodina a dieťa/deti? Čím je pre nich vlastná mama a či sa snažia byť rovnakými mamami k svojim ratolestiam?

Helena Paňková, Svidník (49):

Čo všetko pre mňa znamená rodina, deti a to, že som mamou? Rodina pre mňa je predovšetkým veľký dar. Pracujem v zariadení, kde ženy z rôznych príčin rodinu stratili alebo ju ani nezažili. Byť matkou tiež nie je samozrejmosť, ďakujem Bohu za to, že mi to umožnil a z jeho milosti som sa stala matkou štyroch detí. Deti dostávame na určitý čas, čo si v plnej miere uvedomujem, keďže tri z nich už majú vlastné rodiny... Stali sme sa pomerne mladí starými rodičmi a máme štyri vnúčatká, z ktorých sa veľmi tešíme. Rodina je pre nás všetkých prístavom, kde sa môžeme stretnúť, spoločne sa tešiť z prežitých chvíľ. Čím bola pre mňa moja mama? Moja mama bola pre mňa veľkým vzorom, milujúcim človekom. Bola stále usmiata, dobre naladená, pritom život nemala vôbec jednoduchý. Dala nám život a lásku, z ktorej žijeme všetci. Mala priority, viedla nás k Bohu a svojím životom denno-denne svedčila o Ježišovej láske. Doma sme v tom čase, keď som bola malá, nemali Bibliu, no ja som z mamy a jej postojov čítala akoby z Biblie. Pre mňa je to svätá žena a verím, že sa vo večnosti stretneme, na čo sa mimoriadne teším.

Danka Kovalčíková, Giraltovce (28):

Odkedy máme s manželom Jožkom vlastnú rodinu, uvedomujeme si, čo všetko pre nás v živote urobili naši rodičia. Naši ockovia celý život tvrdo pracovali, len aby sme mali aj to, čo nepotrebujeme, a mamky, tie obetovali samé seba. Sú ako anjeli z neba, tvoria srdce rodiny, jej základ a otcovia jej ochranný štít. Byť mamou je tou najkrajšou úlohou ženy. Keď sa nám narodil náš „princ“ Šimon, hneď som zabudla na bolesti z pôrodu a vedela som od prvej chvíle, že tento nevinný človiečik zmení celý náš život a zmenil aj mňa. S láskou som k nemu vstávala skoro ráno, kŕmila ho a hojdala celú noc v náručí, trápila sa, keď mal horúčky... Aj keď to bolo niekedy ťažké, tá materinská láska je silnejšia ako naše základné potreby (spánok, jedlo...). A viem, že rovnakú lásku nám obetovali naše mamky. Im patrí vďaka za to, akí sú z nás ľudia a že sa dokážeme postarať o našu rodinu. Základ našej rodiny vybudovali s našimi otcami. Rodina je pre mňa všetkým. Je tým najvzácnejším darom, aký som mohla od Boha dostať.

Natália Grešliková, Svidník:

Mať rodinu je veľmi dôležité a som rada, že ju mám, pretože viem, že je tu, keď ju budem potrebovať. Rodina poskytuje radosť, pocit bezpečia, ochrany... Pomaly dva roky budú, čo som matkou, je to ten najúžasnejší dar. Snažím sa byť svojmu synovi takou dobrou mamou, akou je moja mamina pre mňa.

Marianna Vancáková, Kračúnovce (31):

Rodina pre mňa znamená naplnenie môjho života. Máme krásneho synčeka, ktorý nám robí každým dňom radosť. Rodina síce znamená dávať, ale nikto vám nedá viac ako vlastné dieťa. Ten pocit sa nedá opísať, ak viete, že ste pre niekoho tak veľmi dôležitý, že vás čaká a teší sa na vás, keď prídete domov. Život bez detí by bol smutný a chudobný. Naša rodina je pre nás vždy pevnou oporou a istým zázemím. Verím, že takéto pevné zázemie vybudujeme aj my nášmu synčekovi.

(mc)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.