SVETOVÝ DEŇ DARCOV KRVI Ivan Bochnovič daroval krv už 50-krát

14. jún je v kalendári označený ako Svetový deň darcov krvi a pripomína sa od roku 2004. V tento deň v roku 1868 sa narodil lekár Karl Landsteiner, ktorý bol nositeľom Nobelovej ceny za medicínu a fyziológiu za určenie systému 4 krvných skupín (A, B, AB, 0). Podieľal sa tiež na objavení Rh faktora.

Tento deň je príležitosťou poďakovať dobrovoľným darcom krvi, ktorí robia pre spoločnosť neoceniteľnú službu bez akejkoľvek odmeny, a zároveň jeho cieľom je podnietenie a podpora ostatných ľudí, aby ich v tom nasledovali. Krv môže darovať každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov (pri opakovanom darovaní do 65 rokov), ktorý má viac ako 50 kg. Muži môžu darovať krv maximálne 4-krát do roka (každé tri mesiace) a ženy maximálne 3-krát do roka (každé štyri mesiace). Podľa ekonómky Márie Bahledovej eviduje Slovenský Červený kríž územný spolok Svidník od 1. januára tohto roku 762 bezpríspevkových darcov krvi, z toho 83 prvodarcov.

SVIDNÍČAN IVAN BOCHNOVIČ DARUJE KRV PRAVIDELNE

Jedným z pravidelných darcov krvi je aj pán Ivan Bochnovič zo Svidníka, ktorý daroval krv už 50-krát a je držiteľom Zlatej Janského plakety. „Prvýkrát som išiel darovať krv počas základnej vojenskej služby v Rožňave pred vyše dvadsiatimi rokmi. Motivovalo ma hlavne to, že týmto činom som mohol pomôcť ľuďom, ktorí túto vzácnu tekutinu potrebovali,“ spomína pán Bochnovič, ktorý sa odvtedy snaží chodiť darovať krv pravidelne. Priznáva však, že mal aj obdobie, kedy darovať krv nechodil, keďže pracoval v zahraničí. „Myslím si, že darovať krv je veľmi potrebné, keďže človek nikdy nevie, kedy ju bude potrebovať aj on sám. Niektorí ľudia hovoria, že darovanie krvi oslabuje imunitu, ja však tvrdím, že ak človek chodí darovať krv pravidelne, vie, že je zdravý, keďže pred samotným darovaním podstúpi všetky potrebné vyšetrenia na zistenie zdravotného stavu. Niekto chodí na preventívne prehliadky a niekto darovať krv,“ uzatvára Ivan Bochnovič, ktorý by chcel v tejto ušľachtilej činnosti pokračovať, pokiaľ mu to dovolí jeho zdravotný stav. (lj)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.