Mestu chýba priemyselná zóna, ktorá by ponúkla možnosť pre investorov

Poslanec Ján Hirčko poukazoval, že sa dodnes nevyčlenili zdroje na vykúpenie pozemkov a vytvorenie priemyselnej zóny

Na absenciu priemyselnej zóny, ktorá by bola pripravená pre prípadných investorov poukázal poslanec mestského zastupiteľstva Ján Hirčko. Práve to je podľa neho hlavným dôvodom toho, že sa kraj pod Duklou postupne vyľudňuje. V meste chýbajú strategické rozhodnutia, pri ktorých budú výsledky vidieť až neskôr. Nebolo by podľa neho na škodu využiť i regionálne príspevky na vytváranie pracovných miest. Inak sa podľa Hirčka nijakým spôsobom nepodarí zastaviť postupný odliv obyvateľstva.

Poslanec mestského zastupiteľstva Hirčko poukázal na dva závažné aspekty, ktoré ovplyvňujú dianie v našom kraji. Prvým problémom je podľa poslanca odliv obyvateľstva a postupné vyľudňovanie. Druhým problémom, ktorý na vyľudňovanie podľa neho naväzuje je absencia akejkoľvek priemyselnej zóny v okolí mesta. „Bavíme sa o tom, ako dobre hospodárime a ako máme dobre postavený rozpočet, ale neriešime základný problém, ktorý naše mesto trápi,“ zdôraznil Hirčko. Poslanec kritizoval, že sa dodnes nevyčlenili zdroje na to, aby mesto začalo uvažovať o nejakej priemyselnej zóne, kde sa pripraví priestor a podmienky pre prípadného investora. „Mal som formálne i neformálne stretnutia s roznymi investormi a zhodou okolností sme tu mali investora z Čínskej obchodnej komory, ktorá uvažuje o nejakej investícii na troch miestach v Prešovskom kraji. Na otázku, či máme pripravený nejaký priestor, nejakú zónu, kde by oni mohli prísť a vytvárať pracovné miesta bola moja odpoveď, že nemáme,“ povedal Hirčko.

HIRČKO: V MESTE CHÝBAJÚ STRATEGICKÉ ROZHODNUTIA

Riešením je podľa neho práve to, aby sa vytvorila zóna, kde by teoretickí investori mohli prísť. „Ak sa budeme stále vyhovárať na zlú infraštruktúru, že tu chýba R4, je to pravda, je to fakt. Ale ak raz prejde cez Svidník 3000 kamiónov denne, tak tých pár kamiónov z nejakej priemyselnej časti, ktorá by veľmi pomohla tomu, aby ženy, matky nešli do Rakúska a muži do Čiech, do zahraničia, to je niečo, k čomu by mali viesť naše kroky, aby sme to zmenili,“ uviedol Hirčko a ďalej pokračoval: „V meste chýbajú strategické rozhodnutia, pri ktorých budú výsledky vidieť až neskôr.“ Nebolo by podľa neho na škodu využiť i regionálne príspevky na vytváranie pracovných miest. Inak sa podľa neho nijakým spôsobom nepodarí zastaviť postupný odliv obyvateľstva. Na situáciu reagoval i primátor mesta Ján Holodňák, podľa ktorého sú dve cesty- tou prvou je uchádzat sa o mimorozpočtové zdroje cez akčné plány a výjazdové rokovania. Druhou možnosťou je podla neho prijatie uznesenia, ktoré by hovorilo o vyhľadaní developera, ktorý zabezpečí výkup pozemkov, prípadne by si pozemky na základe uznesenia mesto vykúpilo samo. „Je pravda, že prišla doba, kedy je jednoducho potrebné mať tie pozemky pripravené,“ uviedol primátor. „Pred rokmi vláda SR prijala uznesenie a vyčlenila prostriedky na realizáciu priemyselného parku na Petrovej doline. Žiaľ, potom prišla kríza a niektoré priemyselné parky v okolí neboli naplnené. Opetovným uznesením vlády boli teda vyčlenené finančné prostriedky na výkup pozemkov vládou zrušené,“ uzavrel Holodňák. Primátor spomenul i niekoľko prázdnych budov, ktoré môže mesto ponúknuť aj teraz. (ver)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.