SLÁVNOSTI KULTÚRY RUSÍNOV-UKRAJINCOV SLOVENSKA

V dňoch 15. – 17. júna (piatok – nedeľa) sa vo Svidníku uskutočnil už 64. ročník najstaršieho folklórneho festivalu na Slovensku s názvom Slávnosti kultúry Rusínov-Ukrajincov Slovenska. Organizátorom tohto tradičného podujatia je Zväz Rusínov-Ukrajincov Slovenska, Prešovský samosprávny kraj, Mesto Svidník a SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry.   

Festivalový piatok sa niesol najmä v znamení rôznych sprievodných akcií a festivalovú atmosféru bolo v meste cítiť už od rána. Najprv sa na pešej zóne uskutočnil 14. ročník súťaže v maľovaní na chodník s názvom Folklórne pastelky, ktorý sa konal v spolupráci s Podduklianským osvetovým centrom vo Svidníku. Zámerom podujatia bolo prostredníctvom výtvarného prejavu prehĺbiť u detí vzťah k folklóru. Ďalšou sprievodnou akciou bola beseda s ukrajinskými spisovateľmi a otvorenie výstavy ukrajinskej literatúry v Podduklianskej knižnici vo Svidníku. Následne sa na pešej zóne konala Škola ľudového tanca pod vedením súboru Makovica, ktorá roztancovala žiakov svidníckych základných škôl. Popoludní sa v priestoroch Múzea ukrajinskej kultúry uskutočnilo otvorenie výstavy Svet v ukrajinsko-slovenských farbách. Od 16. hodiny sa na svidníckom námestí predstavila spevácka skupina Svidníčanka, domáce súbory Komanička, Makovička, Makovica a Ľudová kapela banduristiek HALYČANKA z mesta Ľvov na Ukrajine. Vrcholom piatkového programu festivalu bolo vystúpenie nestarnúcej kapely Drišľak na amfiteátri. 

FESTIVALOVÝ VÍKEND

Festivalový víkend 64. ročníka Slávnosti Rusínov-Ukrajincov Slovenska patril najmä vystúpeniu domácich a zahraničných umelcov. Z domácich súborov to boli Dúbrava a Karpaťanin z Prešova, Komanička, Makovička a Makovica zo Svidníka, Kurovčan z Kurova, Ľude spud Beskyda z Novej Sedlice, Tichopotočan z Tichého potoka, Krasnobridčanka z Krásneho Brodu, Udolčanka z Údola, Bučina Pača, Labirsky Beťare z Medzilaboriec a herec Vasiľ Rusiňák. Zo zahraničných súborov sa predstavili Čornobryvec, Chusťany a Halyčanka z Ukrajiny, Žvangulis a Sidabra z Litvy, záslužila umelkyňa Ukrajiny Natalija Zasuchina a zo Srbska Darina Michňak a Marko Buila. Vrcholom sobotňajšieho programu bolo vystúpenie prešovskej kapely Hrdza. Nedeľa patrila sprievodným akciam - pravoslávnej bohoslužbe v drevenom chráme sv. Paraskievy v skanzene, kladeniu vencov k pamätníkom na Dukle a vo Svidníku, prezentácii výtvarných diel účastnikov plenéra Svidník na plátne - Z domu do domu. Popoludnie patrilo opäť vystúpeniam domácich a zahraničných umelcov. (lj)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.