Občania pod Duklou preferujú mlieko z automatov

Aj v teplých dňoch si mnohí z nás radi vypijú mlieko. Hoci ho neobľubujú všetci, je zdrojom mnohých látok, potrebných pre náš organizmus. Zaujímali sme sa, aké preferujú občania pod Duklou.

15. mája sa na celom svete pripomínal význam mlieka. Medzinárodný deň mlieka sa oslavuje od roku 1957 pod záštitou Medzinárodnej mliekarskej federácie (IDF). Vznikol vo Švajčiarsku z podnetu lekárov a pracovníkov v oblasti výživy. Mlieko patrí  podľa hygienikov k naším základným a významným potravinám. Už v minulosti malo prívlastok "biela krv". Spolu s mliečnymi výrobkami obsahuje vitamíny, enzýmy, bielkoviny, aminokyseliny, tuky, minerály a je najlepším zdrojom vápnika, draslíka a fosforu. Je dobré na zuby, kosti, chráni nás pred osteoporózou.  Konzumácia mlieka a syrov pôsobením bioaktívnych  bielkovín, tukov a minerálov podľa najnovších štúdií pomáha znižovať riziko civilizačných ochorení a rakoviny čreva. Škodí jedine alergikom. „Na ľudskú výživu sa u nás využíva predovšetkým kravské mlieko (97%), ale aj ovčie a kozie, ktoré majú vzácne špecifické zloženie. Ovčie mlieko obsahuje dvojnásobné množstvo zdraviu prospešných zložiek,“ tvrdia hygienici. Mýty o tuku, zahlieňovaní či alergiách však podľa nich spôsobili, že sa spotreba mlieka na Slovensku podstatne znížila. Slováci pijú v súčasnosti o tretinu menej mlieka, ako v minulých rokoch. Spotreba mliečnych výrobkov na osobu ročne je u nás okolo 160 kg, vo vyspelých štátoch približne 300 kg. Podľa analytičky SFD Evy Sadovskej, je to, naopak, o niečo lepšie s konzumáciou mliečnych výrobkov, hlavne syrov, tvarohu či bryndze. Podľa odborníkov by mali aj matky dbať na to, aby výživa ich detí bola dostatočná a vyvážená, mlieko by  v ňom vraj nemalo chýbať. Ak ho nemajú radi, ponuku by im mali spestrovať dochutenými mliečnymi nápojmi, kyslomliečnymi výrobkami či tvarohovými výrobkami.

NAJLEPŠIE IM CHUTÍ DOMÁCE A Z AUTOMATU

Občania z okresu ho pijú radi „Preferujem naše slovenské mlieko, sú možno drahšie, no zároveň aj kvalitnejšie,“ tvrdí pani Horvátová. Niektorí občania dajú radšej prednosť mlieku z automatu. „Preferujem domáce, lebo je zdravšie,“ povedala Iveta Simková z Rovného. Ja pijem mlieko kravské plnotučné, 3,5%-né. Keď sme mali v Giraltovciach automat, tak sme chodili po domáce, odkedy ho u nás zrušili, chýba nám. Keby dali naspäť, to by bolo super,“ prezradila i Giraltovčanka Martina Verčimaková. Dodala, že jej malá dcérka pije sušené mliečko, ktoré kupuje v drogérii. PR manažérka MsÚ Svidník Kristína Tchirová uviedla, že potvrdenie na prevádzku mliečnych automatov vydáva Regionálna veterinárna a potravinová správa Svidník. Zaujímali sme sa, či sú dostatočne využívané. „Mesto Svidník, stavebný úrad vydalo stavebné povolenie na umiestnenie dvoch prevádzok mliečnych automatov. Jedna je situovaná pri Dome kultúry a druhá pri OD Profit. O funkčnosti prevádzky už majiteľ nemá povinnosť mesto informovať.“ Čo sa týka automatu pri bývalej Jednote, počas rekonštrukcie parkoviska ho presunuli na iné neďaleké miesto, umiestnili ho pred vstupom do obchodného domu. „Všetky prevádzky na dotknutom parkovisku sa museli počas rekonštrukcie stiahnuť. To, či budú chcieť naďalej podnikať v tejto lokalite je však už na majiteľoch,“ dodala. (mc)

Autor: redakcia
Pani Iveta z Rovného tiež obľubuje mlieko z automatu. Predtým jeden z nich stál na parkovisku pred OD Profit, dnes je presunutý
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.