Vlastná obecná meteostanica? Nie je problém

Mať v obci meteostanicu, ktorá meria aktuálne počasie a množstvo ďalších hodnôt, stále nie je na Slovensku celkom bežnou vecou. V Kružlovej však takúto meteostanicu prevádzkujú už niečo vyše roka. Vedenie obce sa rozhodlo pre osadenie na streche budovy.

„Kontaktoval ma náš obyvateľ obce pán Kočan, že je taká možnosť a či by sme neuvažovali osadiť v obci meteostanicu. Súhlasil som, nakoľko náklady na jej prevádzku sú minimálne a nestojí to až tak veľa.“ Obec Kružlová sa tak zaradila medzi jednu z 36 samospráv na Slovensku, ktorá takéto zariadenie vlastní. Vo Svidníckom regióne bola prvou obcou, ktorá takéto zariadenie vlastní.

 

MINIMÁLNA INVESTÍCIA A EŠTE MENŠIE NÁKLADY NA PREVÁDZKU

Do obce sme sa vrátili po roku, aby sme sa opýtali na spokojnosť so službou a poplatkami za prevádzku. Prostredníctvom meteostanice umiestnenej na obecnom úrade si môže pozrieť ktokoľvek a odkiaľkoľvek aktuálne a presné počasie v obci. Stačí k tomu pripojenie na internet. Meteostanica je dokonca schopná uložiť až 10-ročnú históriu meraní.  Meteostanica slúži ako výborný nástroj pre turistov, ktorí sa chystajú navštíviť či už priamo obec, alebo neďaleké Údolie smrti. Prijateľné sú i náklady na prevádzkovanie zariadenia. „Počiatočná investícia bola vo výške 450 € a mesačne nemáme žiadne náklady, akurát na internet, ktorý máme zapojený na obecnom úrade,“ doplnil starosta obce Kružlová PhDr. Adrián Gužo. Pri ponuke služieb, ktoré meteostanica ponúka, je to pritom zanedbateľný poplatok. Občania, ktorí žijú napríklad pokojne aj na druhej strane sveta, si môžu cez internet a meteostanicu pozrieť vonkajšiu teplotu, barometrický tlak, relatívnu vlhkosť, rosný bod, rýchlosť, smer a nárazy vetra, úhrn zrážok, ale aj slnečný svit. To však nie je všetko. Meteostanica zobrazuje navyše i doplnkové informácie. Nechýba pocitová teplota, krátkodobá predpoveď počasia na 6 hodín, východ a západ slnka, fáza Mesiaca, občiansky, nautický a astronomický súmrak, maximá a minimá nameraných údajov: teplota, zrážky, vlhkosť, rosný bod, denný, týždenný, mesačný a ročný úhrn zrážok, denný, týždenný, mesačný a ročný priemer meraní - teplota, relatívna vlhkosť, rosný bod, denné, týždenné, mesačné a ročné maximum - rýchlosť vetra a slnečný osvit a takisto história počasia zobrazená v grafoch. Plusom je podľa starostu obce to, že ak má niekto naplánovaný výlet do obce, prípadne do Údolia smrti, je fajn, že si dokáže pozrieť aktuálne počasie a podľa toho sa vie zariadiť. Umiestnenie a realizáciu meteostanice zabezpečovala firma Elkvant Svidník v zastúpení pána Kočana. „Keby ste mali záujem o takú meteostanicu, kontaktujte p. Kočana – Elkvant Svidník a podá vám bližšie informácie,“ doplnil Gužo. Podľa jeho informácií zatiaľ dáta nevyužíva žiadna organizácia: „Nemám takúto vedomosť, ale keď áno, som len rád, že to niekto používa pre účely pomoci ostatným obyvateľom.“

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.