Osýpky v Košickom kraji

Osýpky nie sú neškodné detské ochorenie. Ide o vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa ľahko šíri medzi neočkovanými osobami. Príznaky sa objavia zvyčajne 10 až 12 dní po nakazení sa. Spočiatku pripomínajú prechladnutie s nádchou, kašľom a horúčkou. Pacient má začervenané oči precitlivené na svetlo. Zvyčajne na 3. až 7 .deň môže horúčka vystúpiť na 39 – 41 st. C a zjaví sa červená vyrážka, ktorá pretrváva 4 až 7 dní. Závažnosť osýpok spočíva najmä v komplikáciách, ako sú zápaly priedušiek a pľúc, zápal mozgu a zápal ucha, prípadne môže dôjsť aj k úmrtiu.

Šírenie prípadov osýpok v Košickom kraji i napriek vykonávaným protiepidemickým opatreniam pokračuje. Možno to pripisovať tomu, že ide o osoby žijúce v problémovej komunite v nízkych hygienických podmienkach bývania, ktoré nie sú dostatočne zodpovedné, aby dodržiavali protiepidemické opatrenia. Ďalším problémom je pokles úrovne zaočkovanosti proti osýpkam nielen na úrovni krajov, ale aj na úrovni okresov, resp. obvodov. V súvislosti so šírením  ochorení na osýpky v obciach v okresoch Michalovce a Sobrance Vás upozorňujeme na možné riziko šírenia tohto ochorenia medzi občanmi Slovenskej republiky.

Epidémia osýpok, aká je v súčasnosti v Košickom kraji, nebola na Slovensku posledných 20 rokov. Od 07.05.2018 k 11.07.2018 bolo evidovaných 170 ochorení. Toto vysoko nákazlivé infekčné ochorenie však trápi viacero iných európskych krajín, a to v oveľa vyššom počte. Najvyšší výskyt v tomto roku hlási Rumunsko (viac ako 2700 prípadov), Francúzsko (takmer 2200 prípadov), Grécko (takmer 2000 prípadov) či Taliansko (vyše 800 prípadov).

Ak sa práve chystáte do týchto oblastí, odporúčame Vám zistiť si u svojho ošetrujúceho lekára očkovanie proti uvedenému ochoreniu. V prípade pobytu v týchto krajinách je potrebné pri návrate domov sledovať svoj zdravotný stav približne 21 dní, čo predstavuje maximálne obdobie kedy sa môžu prejaviť prvé klinické príznaky ochorenia.

V prípade, ak sa u vás už objavia vyššie uvedené príznaky ochorenia, je potrebné ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý zabezpečí vaše vyšetrenie a minimalizovať kontakt s inými osobami.

Najúčinnejším preventívnym opatrením proti osýpkam je očkovanie. Rodičom, ktorí nedali zaočkovať svoje deti, preto odporúčame, aby kontaktovali príslušného pediatra a prediskutovali možnosť ich zaočkovania.

Očkovanie proti osýpkam je na Slovensku povinné a vykonáva sa podľa aktuálneho očkovacieho kalendára na príslušný rok. V súčasnosti sa na Slovensku používa trivalentná očkovacia látka proti osýpkam, rubeole a mumpsu. Prvá dávka očkovacej látky sa podáva v 15. až 18. mesiaci veku dieťaťa, druhá dávka v 11. roku života.

Aktuálne informácie o osýpkach:

https://www.ruvzmi.sk/

Odpovede na najčastejšie otázky o osýpkach:

http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=3483:otazky-anodpovede-o-su-osypky&catid=197:osypky&Itemid=138

 

 

RÚVZ Svidník

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.