Svidníčanov znepokojili lietanie vrtuľníkov nad mestom

V ostatných dňoch lietajú nad Svidníkom vrtuľníky. Niektorých obyvateľov mesta to znepokojuje. Prebieha tu cvičenie pilotov z Afganistanu. 

“Lety vrtuľníkov nad mestom Svidník boli prevádzkované Košickou spoločnosťou Slovak Training Academy, ktorá v súčastnosti aktívne cvičí pilotov z Afganistánu,” napísali na sociálnu sieť predstavitelia FB konta Letisko Svidník. Zástupca  Aeroklubu Duklianskych hrdinov Svidník o.z. Tomáš Sluk prehlásil, že Aeroklub Duklianskych hrdinov Svidník s letmi vrtuľníkov nemá nič spoločné a ani o tejto činnosti iného subjektu na letisku nebol vopred informovaný. “Naša aktivita je zameraná na rekreačnú a športovú leteckú činnosť. Z pohľadu Vedúceho letovej prevádzky letiska Svidník povereného prevádzkovateľom letiska môžem zhodnotiť, že pri samotnej letovej činnosti vrtuľníkov neboli porušené žiadne z platných leteckých predpisov a postupov,” zdôraznil Sluk.

V pondelok bola široká verejnosť vo Svidníku nepokojná letom vrtuľníkov ponad mesto Svidník. “Mesto Svidník ani správca letiska o tom neboli informovaní, že tu bude prebiehať výcvik. Súkromná škola, ktorá tu prevádzkuje výcvik prišla individuálne s tým, že letisko vo Svidníku funguje a tie lety môžu vykonávať. S tým samozrejme, že mesto ihneď reagovalo. Požiadali sme, resp. upozornili prevádzkovateľa školy, že bez nášho súhlasu, dohody s mestom, určenia hodín prevádzkovania to nebude možné. Toto naše stanovisko bolo akceptované, takže od utorka neboli žiadne lety nad mestom Svidník. My sa nebránime rozvoju letiska, ale v žiadnom prípade to nemôže byť na úkor občanov mesta Svidník.Ak by mesto v budúcnosti pristúpilo na dohodu o určitých aktivitách na letisku Svidník, tak bude o tom určite verejná diskusia, bude to v mestskom zastupiteľstve a budú musieť byť dohodnuté zmluvné podmienky. Takže sme prijali opatrenie a po pondelku už sa nelietalo. Žiadne dohody s mestom neboli ani neprebiehali. Boli v minulosti, ale ten súkromný investor, ktorý mal prísť do Svidníka sa rozhodol pre Košice a naspäť už neprišiel. Čo prinesie budúcnosť nevieme. Každopádne, akákoľvek činnosť na letisku nesmie obmedziť občanov mesta Svidník. Lietadlá totiž lietali do 20 hodiny večer a lietali nad mestom, čo je z môjho pohľadu neakceptovateľné a neveľmi šťastný krok. Ak chceme niekedy v budúcnopsti spolupracovať, tak isto takýmto spôsobom nie,” uviedol primátor mesta Ján Holodňák. (ver)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.