SVIDNÍČANIA VZDALI HOLD WAROLOVI

V rámci festivalu v Mikovej, ktorý sa konal počas posledného júlového víkendu, zrealizoval umelecký klub Prospecta v spolupráci s Podduklianskym osvetovým strediskom vo Svidníku časť projektu pod názvom „Inšpirovaní Warholom“ ako sprievodné podujatie 27. ročníka Mikovského festivalu rusínskej kultúry. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

 

MAĽOVANIE NA TEXTIL A PREMIETANIE FILMOV

„Projekt „Inšpirovaní Warholom“ vediem po svojom nebohom otcovi Jozefovi Keselicovi, ktorý bol veľkým obdivovateľom Andyo Warhola. V Mikovej sme realizovali prvú časť tohto projektu, ktorý je venovaný pôvodným zakladateľom Mikovského festivalu. Momentálne robíme workshop, ktorý je zameraný na všetky vekové kategórie a pozostáva z inšpirácie Warholovou tvorbou, aby sme ľuďom priblížili aj jeho menej známe diela z obdobia keď bol ešte len grafik alebo ilustrátor, až po jeho popartové obdobie. Vytvárame trička a tašky maľované rôznymi pestrými farbami, a návštevníci si môžu vybrať, čo chcú mať na nich vyobrazené,“ vysvetľuje Svidníčanka Alexandra Keselicová, ktorá je taktiež študentkou voľného výtvarného umenia. „Ďalšou fázou tohto projektu bude verejne premietanie filmov s warholovskou tematikou, keďže aj môj otec bol tvorcom amatérskych filmov o Andym Warholovi. Premietanie by sa malo uskutočniť ešte v priebehu tohto leta v priestoroch Podduklianského osvetového strediska vo Svidníku,“ uzatvára Keselicová.


V TÝCHTO DŇOCH BY SA DOŽIL DEVӒŤDESIATKY

Andy Warhol (6. august 192822. február 1987) sa narodil ako Andrew Warhola v americkom Pittsburghu prisťahovalcom rusínskej národnosti z dediny Miková. Umelecký talent sa uňho prejavil skoro, študoval priemyselné (komerčné) umenie na Carnegie Institute of Technology v Pittsburghu. Po absolvovaní školy sa v roku 1949 presťahoval do New Yorku a začal úspešnú kariéru ako ilustrátor časopisov a v reklame. Stal sa známym hlavne rozmarnými atramentovými maľbami topánok v charakteristickom štýle. V 60. rokoch začal s maľbami slávnych amerických produktov ako série plechoviek Campbellovej polievky a Coca-Coly. Zamestnal a usmerňoval „umeleckých pracovníkov“ v tvorbe výtlačkov, topánok, filmov a ďalších diel vo svojom štúdiu The Factory v New Yorku. V 70. rokoch a v 80. rokoch vytváral výtlačky slávnych ľudí ako Marilyn Monroe, Elvis Presley a iných. Ikonické figúry a slávni ľudia sú hlavné témy v tvorbe Warhola. Jeho múzea sa nachádzajú v Pittsburghu a v Medzilaborciach.

(lj)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.