Svidnícku pôrodnicu mamičky zaradili medzi najlepšie v kraji

Jednu z prvých kartičiek svojho bábätka dostala 30-ročná Veronika z obce Makovce.

Pôrodnica v Nemocnici Svet zdravia Svidník sa stala podľa mamičiek jednou z najlepších v Prešovskom kraji. V prieskume, ktorý pripravil Health Policy Institute v spolupráci s portálom www.rodinka.sk, ju mamičky zaradili na druhé miesto. Za víťaznou bardejovskou pôrodnicou pritom zaostávala iba o pol percenta. 

 

„Dosiahli sme hodnotenie 88,90 percenta, čo je za posledné sledované roky najvyššie dosiahnutá známka pre našu pôrodnicu a veľmi sa z toho tešíme,“ reagoval riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Svidník Slavko Rodák. „Každý deň sa snažíme načúvať požiadavkám našich pacientov a priebežne ich plniť. Osobitnú pozornosť pritom venujeme práve budúcim mamičkám, a to nielen preto, že spoločne bojujeme o zachovanie pôrodnice, ale predovšetkým preto,  aby bolo narodenie dieťatka pre mamičky krásnou a nezabudnuteľnou spomienkou,“ doplnil.

 

Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku takmer 3000 mamičiek, ktoré odpovedali na celkovo 14 otázok. Hodnotili pritom predpôrodnú prípravu, súkromie počas pôrodu, ochotu personálu reagovať na ich potreby,  možnosť blízkej osoby pri pôrode, vybavenie oddelenia, odbornosť personálu či následnú starostlivosť o bábätko.

 

Ďalšia posila v pôrodnici

 

Minulý rok sa vo svidníckej nemocnici uskutočnilo 352 pôrodov. Chlapcov prišlo na svet viac ako dievčat a sedem mamičiek priviedlo na svet dvojičky. Medzi najčastejšími dievčenskými menami boli Ema, Nela a Sofia, u chlapcov zase dominovali mená ako Adam, Peter a Jakub.

Pre nedostatok atestovaných gynekológov i nízky počet pôrodov, ktorý by mohol ohroziť bezpečnosť zdravotnej starostlivosti, sa sieť Svet zdravia začiatkom roka rozhodla ukončiť činnosť pôrodníckeho oddelenia vo Svidníku. S ministerstvom zdravotníctva a s vedením kraja sa ale nakoniec dohodla na predĺžení prevádzky o jeden rok s tým, že pôrodnica musí dosiahnuť minimálnu hranicu 500 pôrodov ročne. Svet zdravia sa tak snaží pôrodnicu opäť marketingovo podporiť i doplniť lekársky tím o ďalších pôrodníkov.

 

„V poslednom období sa nám podarilo opäť rozšíriť náš tím odborníkov a na čiastočný úväzok nám bude na gynekologicko-pôrodníckom oddelení pomáhať skúsený gynekológ MUDr. Tibor Ginelli z Košíc,“ uviedol riaditeľ.

 

Pôrodnica sa tiež neustále snaží prinášať pre mamičky nové služby. Pri odchode si tak domov odnášajú nielen svoje vytúžené bábätko, ale aj malé darčeky ako spomienku na tento výnimočný okamih -  odtlačok nožičky svojho novorodenca a prvé papučky dieťatka. Nemocnica rovnako nedávno zaviedla aj wi-fi pripojenie priamo na pôrodnej sále.

 

Hodnotenie spokojnosti mamičiek za posledné roky:

 

    Za rok 2016                57% Za rok 2015                85% Za rok 2014                76% Za rok 2013                51% Za rok 2012                85% Za rok 2011                73%

 

 

Svidnícka pôrodnica ponúka mamičkám:

 

    nadštandardná pôrodná sála možnosť výberu pôrodníka epidurálna analgézia prítomnosť otca či inej sprevádzajúcej osoby pri pôrode izby rooming-in na šestonedelí nadštandardné izby na šestonedelí s možnosťou ubytovania aj sprevádzajúcej osoby prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku predpôrodná príprava prenatálna starostlivosť možnosť vytvorenia si vlastného pôrodného plánu edukácia dojčenia a starostlivosti o novorodenca skríningové vyšetrenia možnosť  odberu pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka možnosť požičať  si domov monitor dychu pre novorodencov možnosť výberu  z dvoch jedál  na obed a večeru

 

 

Svidnícku pôrodnicu môžu mamičky kontaktovať na telefónnom čísle +421 915 987 714 (v pondelky až piatky od 7:30 do 15:30 h) alebo emailom na porodnyplan.sk@svetzdravia.com.

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.