Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2018

 

Kultúrne podujatia aj v PSK

 

Od začiatku septembra prebiehajú na celom Slovensku Dni európskeho kultúrneho dedičstva. Do festivalu sa aj tento rok zapojili všetky múzeá v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Pre návštevníkov pripravili približne 50 kultúrnych podujatí.

 

V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) vystavia v Krajskom múzeu v Prešove asi 60 historických hodín z obdobia 18. – 20. storočia od hodinárskych majstrov takmer z celej Európy. V Kaštieli v Stropkove zas chystajú výstavu najväčšej zbierky petrolejových lámp v Európe z partnerského múzea v poľskom Krosne.

 

Múzeum v Kežmarku si pre návštevníkov prichystalo prezentáciu nového zborníka z odbornej konferencie Rod Thőkőly, Kaštieľ a Archeopark v Hanušovciach nad Topľou privíta verejnosť vo svojich priestoroch pri príležitosti 4. výročia archeoparku. Návštevníkom sa predstaví vo vynovenej podobe, a to v kontexte s novou archeologickou expozíciou a Transkarpatskou archeologicko-kultúrnou cestou.

 

Ľubovnianske múzeum bude lákať na Astronomickú noc na Hrade Ľubovňa, Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach na koncert blues-rockového speváka a gitaristu Gwyna Ashtona. Otvorenie novej expozície pripravuje Šarišské múzeum v Bardejove, ktoré sústredí svoju pozornosť na Bardejovské kúpele. Podtatranské múzeum v Poprade má na programe tvorivé dielne zamerané na modrotlač, Vihorlatské múzeum v Humennom chystá Deň tradičných remesiel v skanzene.

 

Okrem múzeí v Prešovskom kraji sa do podujatia zapojila aj Tatranská galéria v Poprade, ktorá medzi svoje aktivity zaradila aj otvorenie výstavy projektu Party v 21. storočí. Výstava bude pozostávať z fotografií a párt ako súčastí ľudových krojov z rôznych regiónov Slovenska.

 

Dni európskeho kultúrneho dedičstva sú podujatím, ktoré vzniklo z iniciatívy Rady Európy a Európskej komisie. Koná sa každý rok v mesiaci september v 49 štátoch Európy. Základným cieľom festivalu je prehĺbiť záujem občanov o kultúrne dedičstvo a jeho ochranu, či zvýšiť kultúrnu identitu národa cez sprístupnenie bežne neprístupných pamiatok, bežne prístupných pamiatok „v inom svetle“. Tento rok sa festival nesie pod heslom Zdieľané dedičstvo.

 

***

Lea Heilová

Oddelenie komunikácie a medzinárodných vzťahov PSK

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.