Svidníčanom podajú pomocnú ruku - vzniká duchovná cesta

Svidník je súčasťou projektu Cesta integrálnej obnovy človeka Via Reginae. Ide o projekt, v ktorom sú zapojení kňazi či psychológovia. Ide o duchovnú pomoc ľuďom, ktorí sú osamelí či v duševnej nepohode.

Hlavným partnerom je poľské mesto Jaroslaw. Počas víkendu 8. - 9.  septembra boli Svidníčania účastní na konferencii v poľskom meste Jaroslaw a mohli si prejsť trasu poľskej integrálnej obnovy aj s odborným výkladom.  „Tento zaujímavý projekt na podporu duchovnej obnovy človeka s vyzdvihnutím kultúrnych i sakrálnych pamiatok oboch našich miest má svoje časti realizácie na oboch stranách. Projekt stavia na tom, že Karpaty sú ideálnym vonkajším priestorom na vnútorné objavy, reflexie nad vlastným životom a hľadanie svojho osudu a zmyslu života. Projekt má vytvoriť podmienky na duchovný rozvoj osôb využívajúc kultúrne zdroje. Prioritne ide o spojenie pešieho chodníka Cesty integrálnej obnovy človeka Via Reginae s kultúrnymi miestami. Projekt tiež prináša rozvoj potenciálu regiónu pre rozvoj duchovného a kultúrneho dedičstva a tým aj ekonomický rozvoj,“ informovala PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová.  

 

PRIPRAVUJÚ STRETÉGIU 

V ďalšej časti projektu bude mesto Svidník pripravovať konferenciu pre poľských účastníkov, ktorí si prejdú Cestu integrálnej obnovy vo Svidníku. „Cieľom projektu je pomôcť ľudom, ktorí sú možno osamelí, cítia duševnú nepohodu. Robí sa stratégia, ako postupovať v týchto prípadoch ďalej. Do projektu sú zapojení kňazi, psychológovia… Vo Svidníku sme zainteresovali do toho všetky cirkvi - pravoslávnu, gréckokatolícku i rímskokatolícku. Ak človek, ktorý potrebuje pomoc a príde do jednotlivej cirkvi, tak tam by našiel človeka, ktorý mu podá pomocnú ruku, mala by to byť taká duchovná cesta, ktorá by bola po chrámoch v meste Svidník, ale aj možno taká fyzicky trošku náročnejšia. Cesta k studničke pod Čiernou horou, ktorá je veľmi obľúbeným miestom našich seniorov. Ale hlavne pôjde o pomoc pre ľudí, ktorí sú osamelí, ktorých nemá kto vypočuť a odborníci by mali posúdiť, čo ďalej s týmto človekom, takže taká duchovná cesta v meste Svidník po jednotlivých chrámov a k studničke,“ uviedol primátor mesta Ján Holodňák.

 

(ver)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.