Prečo nekandidujem na post primátora mesta Svidník

Vždy som sa v živote snažil správať zodpovedne. Viedli ma k tomu rodičia a tiež samotný život mi ukázal, že ak chcem byť medzi obchodnými či politickými partnermi vnímaný seriózne, musím sa správať zodpovedne. A tu je podstata môjho konečného rozhodnutia nepodať kandidátku - zodpovednosť.

Post primátora je možno pre niekoho vysnívaná méta, ale ja som si to nikdy nevysníval. Chcem len, aby bolo moje rodné mesto Svidník lepším miestom pre život všetkým jeho občanom. Som v mestskom zastupiteľstve len jedno funkčné obdobie, ale stačilo mi to na to, aby som videl množstvo nedostatkov v jeho vedení. Samozrejme, nie všetko bolo negatívne a za dobré treba úctivo poďakovať. Ale osem rokov bola dosť dlhá doba, aby som videl, že nestačí mať mesto pekne upratané a pokosené. Mestu chýba spracovaný koncept a vízia jeho dlhodobého rozvoja. Kým celé západné Slovensko bojuje s dostatkom pracovných možností a nedostatkom kvalitných zamestnancov, vo Svidníku je to naopak. Kvalitného ľudského potenciálu je tu dosť, ale práce skoro vôbec. Bez pracovných možností sa mesto rozvíjať nemôže. Preto som zodpovedne uvažoval uchádzať sa o post primátora. Ktoré fakty však nakoniec rozhodli, že sa tak napokon nestalo? Už v mojich predchádzajúcich vyjadreniach som prezentoval, že mojím prvoradým cieľom je výmena súčasného vedenia, ktoré malo dostatočný priestor ukázať svoje manažérske schopnosti. Počet protikandidátov však bol rozhodujúci, nakoľko volebná matematika už pred štyrmi rokmi ukázala, že kým pred 8 rokmi jednoznačne zvíťazil súčasný primátor s počtom hlasov 2136, pred štyrmi s tromi silnými protikandidátmi mu na víťazstvo stačila len skoro polovica hlasov, a to 1289. Takýto slabý mandát ešte nikdy v histórii nemal žiaden jeho predchodca, ale stačilo to. Ešte tesne pred utorňajším uzavretím možností podať kandidátku nám tento scenár, a ešte horší, hrozil. Vyzbierané podpisy na primátora mali veľmi vyrovnaní kandidáti Ivančová, Lažo, Olejár a ja. 

Dosiahnutie zmeny pri tomto množstve kandidátov by bola naivná myšlienka. A to bol prvý dôvod, prečo som kandidátku nakoniec nepodal. Pre noviny som sa úplne jasne vyjadril, že moja osobná ambícia nikdy nebude nadriadená záujmu mesta a v prípade väčšieho počtu kandidátov svoju kandidatúru zvážim. Stalo sa. Druhý a nie menej dôležitý dôvod, spojený opäť so zodpovednosťou, bol fakt, že som sa vďaka veľmi silnej podpore aj občanov okolitých obci stal krajským poslancom za celý okres Svidník. Zaviazal som sa, že sa budem usilovať o jeho rozvoj. Ak by som sa nakoniec aj stal primátorom mesta, úlohy spojené s výkonom funkcie primátora by mi už nedovoľovali plnohodnotne sa venovať i okresu. Vtedy by to mohli občania jednotlivých obci vyhodnotiť, že som ich tak trochu podviedol a pri prvej možnosti vyšplhať sa na post primátora by okres išiel bokom. To považujem voči nim za nefér a opäť za nezodpovedné. Nie som zberateľ dobrých politických stoličiek a ani nebudem. Tretí dôvod, prečo som kandidátku nakoniec nepodal, je aj osobný. Mám 39 rokov. Žijem s fantastickou partnerkou, ktorá mi je vždy oporou. Chceme spečatiť náš dlhoročný vzťah a založiť si rodinku. Život predsa nie je len o práci a už vôbec nie o politike. Vážení sympatizanti a moji podporovatelia. Ak som Vás mojím rozhodnutím nekandidovať na post primátora mesta Svidník sklamal, je mi to nesmierne ľúto, ale verím, že mesto bude mať dobrého primátora či primátorku a ja som pripravený im kedykoľvek pomôcť, lebo nikdy mi nezáležalo na mojom osobnom politickom prospechu, ale na rozvoji nášho spoločného mesta Svidník.

 

Ďakujem za pochopenie

Ján Hirčko, poslanec PSK

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.