Ja to už viem, naučím aj teba.

S heslom: „Ja to už viem, naučím aj teba,“ sa vybrala skupina zrakovo postihnutých členov zo základnej organizácie Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska vo Svidníku, na športovo rehabilitačný pobyt do malebnej dedinky Medvedie. Zišli sa tam preto, aby si zopakovali čo už vedia a zároveň naučili aj niečo nové v priestorovej orientácii a sebaobsluhe.  Prvý deň, po ubytovaní sa venovali ručným prácam. To znamená, že si vyrábali z papiera všelijaké kvety a vianočné ozdoby.

Na druhý deň doobeda, si formou hry zopakovali aj priestorovú orientáciu. Chôdza s bielou paličkou na určenú vzdialenosť a chôdza s paličkou so záťažou. Tou záťažou bola lyžička a nej pingpongová loptička. Dalo to veľkú námahu udržať správny smer a pritom nestratiť loptičku. Druhá disciplína bola hádzanie loptičky do koša. Tretia disciplína zhadzovanie loptičkou plechovky od piva. Všetky tri disciplíny sa robili s klapkami na očiach.  Všetci to zvládli hravo s dobrou náladou a smiechom. Nakoniec sa vybrali s paličkami na prechádzku do lesa.

Po obede sa venovali sebaobsluhe. S klapkami na očiach rozoznávali strukoviny, látky a zahrali si aj pexeso pre nevidiacich a skvelo sa pritom bavili.

Tretí deň, po namáhavých skúškach, si išli oddýchnuť a načerpať nových síl. Naplánovali si výlet na pútnické miesto, na horu Zvir do Litmanovej. Zúčastnili sa tam bohoslužby, v ktorej boli spomenutí aj oni a dostali požehnanie do ďalšieho života, aby ľahšie mohli niesť svoj kríž. Domov si odnášali zakúpené suveníry, dobru náladu, pokoj a radosť na duši, že sa mohli prechádzať po miestach, kde sa zjavila Panna Mária. Po návrate z púte si večer posedeli pri ohníku.

Štvrtý deň, keďže Medvedie sa nachádza neďaleko Poľska, tak sa vybrali na trh do Krosna na nákupy. Odtiaľ sa vracali domov k svojim rodinám spokojní, šťastní, niektorí aj so slzami v očiach, že sa to už končí a so želaním aby takých pobytov bolo viac.

S realizáciu takéhoto pobytu nám pomohli:

Grant ÚNSS Bratislava, Zbierka Biela pastelka, MsÚ Svidník a primátor mesta Svidník - Ján Holodňák, MsÚ Stropkov, Pekáreň Šandal - Juraj Maťaš, Reštaurácia  AB - Jozef Vašuta a Chata Čertež Medvedie, začo im všetkým patrí veľké ĎAKUJEM, že pamätajú na ľudí skúšaných životom a snažia sa im pomôcť, ešte raz veľká vďaka.

Nadežda Muščiková, predsedníčka ZO ÚNSS Svidník.

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.