CVČ zorganizovalo 2. ročník súťaže v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva

Po úspešnom prvom ročníku sa svidnícke Centrum voľného času aj tento rok ochotne zapojilo do celoeurópskej akcie v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

DEKD sú podujatím, ktoré vzniklo z iniciatívy Rady Európy a Európskej komisie. Koná sa každý rok v mesiaci september v 49 štátoch Európy.

Základným cieľom je prehĺbiť záujem občanov Slovenskej republiky o kultúrne dedičstvo a jeho ochranu. Vo Svidníku toto celoeurópske podujatie organizovalo opäť Centrum voľného času v spolupráci s mestom Svidník a SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry. V rámci neho sme pripravili vedomostnú súťaž pre žiakov ZŠ s názvom Po stopách kultúrneho dedičstva v meste Svidník – po minuloročných pamätihodnostiach boli tento rok cieľom našich potuliek národné kultúrne pamiatky. Úlohou 3-členných družstiev bolo odfotiť sa pri spomínaných pamiatkach na území mesta Svidník, pripraviť prezentáciu vybranej kultúrnej pamiatky a nakoniec si žiaci zmerali svoje vedomosti v  písomnom teste. Porota v zložení: riaditeľ SNM – MUK Doc. PhDr. Jaroslav Džoganík, CSc., Bc. Jozef Dirga a Mgr. Tatiana Bóriková to ani tento rok vôbec nemala jednoduché, pretože všetky družstvá boli výborne pripravené a bodové rozdiely medzi jednotlivými školami minimálne. Prvé miesto sa nakoniec tentokrát podarilo vybojovať žiakom zo ZŠ Komenského  tesne pred ZŠ Karpatská a tretie miesto vybojovala CZŠ sv. Juraja.

Zároveň prebehlo aj vyhodnotenie výtvarnej súťaže Pamätník sovietskej armády Vašimi očami, ktorú vyhlásilo OZ Kocúrkovo v spolupráci s CVČ.

Veríme, že okrem hodnotných cien si žiaci odniesli i krásne spomienky a nové vedomosti z histórie nášho mesta, ktoré v učebniciach dejepisu iste nenájdu.

A na záver sa chceme úprimne poďakovať hlavne učiteľom našich škôl, ktorí žiakov naozaj veľmi zodpovedne pripravili, usmernili, poradili v príprave na túto súťaž, ale hlavne za to, že ich učia láske k histórii nášho malého mestečka.

 

(cvč)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.