Žiaci z Karpatskej sa zúčastnili projektu v meste Jaroslaw

Žiaci ôsmeho a deviateho ročníka v dňoch 19.-21. septembra navštívili partnerské mesto Jarosław na základe  projektu"Dzis to jutro szanujmy zielone dziedzictwo".

 

V meste Jarosław postavili dokopy tri dažďové záhrady.  Ako všetci dobre vieme, keď prší dažďová voda odteká do kanalizácie a následne sa vlieva do

riek,ale dažďové záhrady majú pomôcť zadržať vodu v mestách a zároveň ju aj užitočne využiť . Prvý deň nás veľmi pekne privítali a povedali nám o čom tento projekt je.Spolupracovali sme so siedmakmi z poľskej školy.  Všetci dostali gumené rukavice a začali sme pracovať.Na záhrade sme mali predkopanú jamu, ku ktorej sme dostali za úlohu vykopať cestičku od odkvapovej rúry na budove školy. Potom sme jamu vyplnili dolomitom, ktorý zadržiava vodu.

Následne sme začali dolomit miešať pieskom a keď dolomit došiel, použili sme pálenú hlinu (keramzit). Na rade bola čierna fólia, ktorá zabraňuje, aby sa  k rastlinám nedostali škodcovia.Fóliu sme ohraničili plastovými palisádami a išli sme do školy, kde sme sa naobedovali.Po výdatnom obede sme sa opäť vrátili do práce. Stačilo iba vysadiť kvety, ktorým nevadilo veľa a zároveň ani

málo vlahy. Keď sme vysadili kvety ako kosatec, líliovec a rdest obsypali sme ich mulčovacou kôrou. Následne sme si zatlieskali za skvelý výkon. Potom sme sa išli ubytovať do veľmi nádherného hotela so skvelým prostredím.Na druhý a tretí deň sme spolupracovali s našimi rovesníkmi, ale už z iných škôl.Na každej škole vyzerala dažďová záhrada inak,ale  výsledok bol rovnaký.

My sme boli veľmi spokojní a šťastní, že sme sa mohli zúčastniť takéhoto projektu a naučiť sa opäť niečo nové. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu. (Ema Vanátová,Katarína Simčaková,Bianka a Tamara Suchaničové)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.