Školy a škôlky otvorili svoje brány - DETI PRICHÁDZAJÚ S PRVÝMI CHOROBAMI- Ako im zlepšiť imunitu?

Pri nástupe do  kolektívu si každý donesie do nového prostredia svoje vírusy a baktérie, ktoré získal v inom prostredí a  naučí sa s nimi žiť. Pri stretávaní s inými ľuďmi a iným prostredím sa ,,očkujeme,, a  vytvárame si kolektívnu imunitu.

 “Deti, ktoré sa primerane stravujú, primerane spia, primerane sa obliekajú, primerane športujú vedia sa s bežným infektom vysporiadať tak, že si vytvoria imunitu. Proti závažnejším infektom  máme celý systém očkovaní, ktoré nás chránia napríklad proti čiernemu kašľu, proti záškrtu, proti detskej obrne  alebo proti osýpkam,” povedala nám pediatrička Mária Revická.

 

ČERVENÝ NOS

 Rodičia sa často pýtajú,či môže ísť deťa do škôlky ak soplí. “Matka si má všímať dieťa, pretože obyčajné tečenie z nosa alebo poťahovanie nosom môže byť len nevinná reakcia na zemenu: teplo- chlad ,tiež dieťa môže byť alergické na prach ,alebo niektoré voňavé látky v prostredí, často začne trochu sopliť pri zmene aviváže alebo pri stretnutí množstva rôznych parfemovaných mydiel alebo sprayov proti poteniu, s ktorými sa dieťa stretáva v škole alebo v škôlke, ale nemá dlhé trvanie a neočervenie mu nos. Ak sa však výtok z nosa stupňuje, dieťa  odmieta jesť, pridruží sa  únava a  výtok sa sfarbí do zelena, alebo aj stúpne teplota  je lepšie nechať  dieťa v domácom prostredí,” uviedla M. Revická.

 

PREPLACH NOSA

Podľa lekárky nie je potrebné s každou miernou nádchou bežať k lekárovi, kde môže dieťa získať ešte nejaké ďalšie ochorenie. “Už na začiatku nádchy z  prechladenia alebo z  alergie, je dobré prepláchnuť nos morskou vodou alebo minerálnou vodou, aby sa zmenšila možnosť pomnoženia baktérií  alebo vírusov v nosohltane, ktoré potom môžu vyvolať aj  horúčku a  nekľud dieťaťa,” radí lekárka.

 

PLÁVANIE A CVIČENIE

Obyčajné umytie rúk mydlom je prevencia proti častým chorobám ako sú hnačky, zvracanie.

“Rodičia, ktorí praktizujú s deťmi preplachy nosa ako sa to naučili v kúpeľoch, otužujú deti,

naučia ich  v mladšom veku plávať a cvičiť dávajú  deťom lepší základ pre zdravie, ako tí,

ktorí nevetrajú, aby dieťa nedostalo prievan, odmeňujú deti  množstvom sladkostí ,

alebo pri každom soplíku alebo miernom kašli  vyžadujú od lekára nejaké antibiotiká pre istotu,  aby dieťa viac neochorelo. Neuvedomujú si, že ničia dieťaťu imunitu, ktorá začína v tráviacom systéme,” hovorí doktorka Revická.

 

IMUNITA ZÍSKANÁ CEZ POTRAVINY

Najlepšie vitamíny na zlepšenie imunity pre deti  sú  podla Revickej v našich potravinách, ktoré sú okolo nás. “V lete jeme pradajky, hrášok, mrkvu, petržlen, karfiol, brokolicu, maliny, čučoriedky, neskôr tekvice, jablká, slivky, hrozno. V zime jeme orechy, zemiaky, cviklu ,cesnak, med. Samozrejme všetko s mierou, lebo často na lekársku pohotovosť chodia deti,  ktoré sa prejedia nielen pri grilovaní z nedogrilovaného mäsa. Môžu dostať hnačky, alebo sa prejedia sliviek alebo nezrelých jabĺk, alebo zareagujú vyrážkou po lyžici medu v kvetnom  období. Iná je situácia u alergikov, ktorí nemôžu určité potraviny jesť, alebo si môžu na niektoré postupným jedením v minimálnych dávkach zvyknúť. Rozhodne nenútime deti do jedla, ktoré im nechutí, radšej si položme otázku ako to jedlo priptaviť tak, aby mu chutilo alebo pozozmýšľať prečo mu nechutí, či sa neponúkne v škôlke u kamaráta so sladkosťami a potom bežné jedlo nechce,” dodala Revická. (ver)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.