Krajší deň urobia chorým vo svidníckej nemocnici dobrovoľníci.

Tomáš Bezdeda: Aj pomoc jednému človeku má veľký význam, nemusíme robiť megalomanské veci

Do nového projektu sa zapojila Nemocnica Svet zdravia Svidník. Vylepšujú tak svoje služby a pomáhajú zvyšovať komfort pacientov aj inými formami. Tentoraz spôsobom dobrovoľníckej pomoci.

 

Čas v nemocnici vie byť neuveriteľne dlhý a únavný, zvlášť, keď ho človek trávi sám. To sa však už vo svidníckej nemocnici mení. V pilotnom projekte púšťajú za brány nemocnice dobrovoľníkov. Tí budú pri mladších i starších tráviť čas a spríjemňovať ho. A je už jedno, či hraním spoločenských hier, čítaním novín alebo ako poslucháči trápení. Do iniciatívy dobrovoľníckych centier Krajší deň sa svidnícka nemocnica zapojila ako šiesta v poradí v sieti Svet zdravia. Tento dobrovoľnícky projekt Krajší deň vznikol ešte v roku 2016. Prvými zapojenými nemocnicami zo Siete zdravia boli tie v Humennom a Banskej Štiavnici. Pri slávnostnom spustení projektu vo Svidníku nechýbal spevák Tomáš Bezdeda, ktorý je ambasádorom Krajšieho dňa práve v tunajšej nemocnici.

Jedna z foriem liečby

Nebyť sám je pre psychickú pohodu veľmi podstatné. Príchod dobrovoľníkov do nemocnice tak môže pomôcť pozitívne vplývať na psychické zdravie a tak pomôcť v liečbe. „Mnohí pacienti sa môžu cítiť v nemocnici opustení. Ak sú deti hospitalizované bez rodiča alebo ide o seniorov bez príbuzných, je dôležité, aby svoj voľný čas po ukončení liečebno- -diagnostických procedúr trávili zmysluplne. To zlepšuje ich psychickú pohodu a napomáha liečebnému procesu. Aj preto smesa pred dvoma rokmi rozhodli vytvoriť tento dobrovoľnícky projekt, priniesť na oddelenia viac pozitívnej energie a podporiť tak pohodu a starostlivosť o pacienta v nemocnici,“ vysvetlila Tatiana Kosťová, autorka a garantka projektu Dobrovoľnícke centrá Krajší deň v sieti nemocníc Svet zdravia.

Prvé hodiny už majú za sebou

Formy trávenia času s chorými sú rôzne. „Veľmi dôležité je komunikovať s chorými ľuďmi pozitívne a s orientáciou na zdravé veci, na pekné spomienky z ich života a sprostredkovať im dianie z ich mikroregiónu. Každý dobrovoľník sa môže s jeho vybraným pacientom podeliť o svoje koníčky a pomôcť vyplniť čas človeku v náročnej životnej situácii, akou hospitalizácia, prirodzene, je,“ opísala Kosťová. Prvé hodiny už dobrovoľníci vo svidníckej nemocnici strávili. Aktuálne tam pôsobia piati, k dispozícii je im aj jeden človek ako koordinátor, ktorý už pomáha vyberať jednotlivých pacientov a predstavuje im dobrovoľníkov. Hoci je týchto ľudí so srdcom na dlani najviac spomedzi študentov, nechýbajú aj dôchodcovia či ľudia v produktívnom veku.

Ako to vyzerá v praxi?

Najviac sú dobrovoľníci zameraní na pacientov na detskom oddelení a tiež na seniorov na doliečovacom a geriatrickom oddelení. Stále pritom zohľadňujú predstavy a zdravotný stav pacientov. Môže ísť o tichú prítomnosť, rozhovor, vypočutie, prechádzku, čítanie knihy či hranie spoločenskej hry. Obľúbené sú tiež i tvorivé dielničky, v rámci ktorých dobrovoľníci s pacientmi vyrábaju rôzne maličkosti. Nimi potom obdarúvajú svojich blízkych, alebo sa využívajú na skrášlenie nemocničných priestorov. Okrem individuálnej dobrovoľníckej práce centrá organizujú aj spoločné akcie, napríklad na Mikuláša, na Vianoce či počas Veľkej noci.

Pacienti sa z myšlienky tešia

„Rozhodnúť sa pre službu chorým deťom a starším pacientom v akomkoľvek smere je hodné nesmiernej úcty a obdivu. Verím, že o tento komunitný projekt prejaví záujem čo najviac dobrovoľníkov. Už naše skúsenosti z prvých dní potvrdzujú, že nezištnú pomoc a nasadenie dobrovoľníkov naši pacienti veľmi oceňujú. Za čas, ktorý im venujú, sme im preto skutočne vďační,“ hodnotil prvé dni s radosťou riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Svidník Slavko Rodák.

Bezdeda: Aj podpora pre jedného človeka má veľký význam

Ambasádorom dobrovoľníckeho projektu vo Svidníku sa stal spevák Tomáš Bezdeda, ktorý potešil svojím hudobným vystúpením pacientov aj zamestnancov nemocnice. „Ak dokážeme na inej tvári vyčariť úsmev, potešiť milým slovom, vypočuť trápenie či urobiť niekomu krajší deň, to je skutočná pomoc. Nemusíme hneď tvoriť megalomanské veci a byť hrdinami. Stačí, ak má naša podpora veľký význam pre jedného konkrétneho človeka. Aj preto som sa rozhodol zapojiť do projektu Krajší deň, ktorý je práve o jednoduchých, no dôležitých dobrých skutkoch,“ povedal spevák. Na východe pribudne po Svidníku táto dobrovoľnícka činnosť ešte v nemocniciach v Michalovciach a Spišskej Novej Vsi.

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.