ETNOGRAF IVAN ČIŽMÁR UVIEDOL DO ŽIVOTA SVOJE RUSÍNSKE PUBLIKÁCIE

Ivan Čižmár so svojimi publikáciami, ktoré sú jeho celoživotným dielom. Prvé rusínske piesne zapísal už v roku 1958.

V rámci 27. ročníka podujatia Echo našich slávností, ktoré sa uskutočnilo v poslednú októbrovú nedeľu, boli verejnosti predstavené dve publikácie o rusínskom folklóre, ktorých autorom je známy svidnícky etnograf Ivan Čižmár.

„Knihu Ľudové piesne, muzika a tance Rusínov východného Slovenska som vydal pri príležitosti svojich osemdesiatich narodenín. V knihe sú zapísané rusínske piesne z našich rusínskych obcí, ktoré sa spievali už od dávnej minulosti až po piesne súčasné. Moja ďalšia publikácia s názvom Ľudový kroj Rusínov vo fotografii zachytáva prierez ľudového oblečenia Rusínov zo všetkých regiónov od Horehronia, cez Levoču, Starú Ľubovňu až po najvýchodnejšie okresy Slovenska a takisto je v knihe priestor aj pre zahraničných Rusínov,“ stručne opisuje obsah svojich kníh pán Čižmár.

ČIŽMÁR: NAJVÄČŠÍM PROBLÉMOM JE TO, ŽE MLADÍ NEVEDIA PO RUSÍNSKY

Podľa Ivana Čižmára je najväčším problémom vo svidníckom regióne to, že deti a mladí ľudia už nerozprávajú svojím materinským jazykom, teda rusínskym. „Svoje knihy som napísal v azbuke, avšak, ako ich budú čítať ďalšie generácie, ktoré toto písmo neovládajú? Prečo by sa žiaci v škole nemohli učiť svoj materinský jazyk povinne aspoň jednu hodinu do týždňa? Keď to funguje v susednom Poľsku, prečo by to nemohlo fungovať aj u nás?“ pýta sa etnograf, podľa ktorého by si mali rodičia uvedomiť, že naučiť dieťa „bišiduvaty“ nemôže dieťaťu nijako uškodiť, práve naopak, bola by to preň pridaná hodnota a zároveň aj zachovanie jazykovej tradície, ktorú sme nadobudli od svojich predkov.

(lj)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.