Mafkine medovníčky cestujú do Talianska na výstavu

Tento týždeň bude pernikárka Mafka v Miláne v Taliansku. Predvedie svoje umenie na podujatí Shaki Cake International 2018.

 

To, že vek je len číslo potvrdzuje pani Mária Mafka Molčányiová (74) z Ladomírovej. Plná energie, plná nápadov, plná síl. Žena činu a príležitostí cestuje so svojimi medovníkovými zázrakmi tento týždeň do Milána na výstavu.

Široko-ďaleko nenájdete lepšie a krajšie perníčky ako tie, ktoré pečie dlho do noci pani Mafka. “Pri každom návrhu si vo svojej mysli ukladám možnosti a postupy ako sa ktorá vec bude zhotovovať a piecť, aby výsledok zodpovedal potrebnému tvaru. Práve pri týchto 3D medovníkoch mám super pomocníka môjho manžela. Pripraví mi cesto, polevu, zhotovuje mi rôzne formy na 3Dmedovníky a potrebné vykrajovačky v požadovanej forme a mierke. On je technik, ja estét, takže všetko pečiem a dávam tomu záverečný šat,” povedala Mafka. To, že o svojom manželovi neklamala sme sa mali možnosť presvedčiť na vlastné oči, keď na kurze zdobenia pripravoval ženám krém z bielkov a cukru. Pre Mafku je práca s medovníkmi jeden velikánsky a neopísateľný relax, kľud, pohoda, trpezlivosť a veľmi veľa lásky.  “Bez toho všetkého sa nedá robiť naša slovenská ľudová nádhera. Tak vlastne prežívame  naše voľné chvíle v dôchodcovskom veku. Naša  tvorba je neraz ovplyvnená zahraničnými prvkami avšak čo ma teší, trend zdobenia medovníčkov je dávať na nich ľudové prvky, vzory, rôzne výšivky, ktorými sú bohato zdobené naše ľudové kroje. Nemám s tým problém lebo v mladosti som veľa vyšívala a zberala rôzne motívy, v ktorých sa teraz prehrabujem a hľadám najvhodnejšie na medovníček.” (ver)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.