ČARO VIANOČNÝCH OZDȎB

5. decembra 2018 vo výstavnej sieni SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku na Centrálnej ul. č. 258 bola sprístupnená výstava neobyčajných ručne vyrobených a zdobených vianočných gulí a ručne tkaných gobelínov pod názvom Čaro vianočných ozdôb. Súčasťou vernisáže boli aj tvorivé dielne s autorkami vystavovaných umeleckých prác Valentynou Vasylyšyn a Oľhou Vorochtou. Študenti POŠ Svidník a žiaci ZŠ zo Svidníka mali možnosť vyrobiť si vianočné dekorácie maľovaním na sklenenú guľu, vyskúšať si viacero techník tkania na tkáčskom ráme pod odborným dohľadom umelkýň.

Mnohých zaujímalo, ako prišli majsterky k svojmu remeslu. Ako o sebe povedala Valentyna Vasylyšyn, jej práca sa začala jednoduchým maľovaním na sklo. Hĺbka jej fantázie ju nasmerovala na tvorbu vlastných obrázkov a ornamentov. Tak detská záľuba prerástla do profesie. V súčasnosti pracuje ako návrhárka novoročných ozdôb. Vo voľnom čase sa venuje maľbe na plátne a keramike, vyrába jutový filigrán. Má rada kreatívnu prácu, v ktorej môže naplniť svoje umelecké túžby a preniesť svoju fantáziu do života.

Iba 19-ročná Oľha Vorochta sa venuje maľbe a umeleckým textíliám, ovláda viacero techník vrátane kobercovej, gobelínovej, plstenej a preberanej techniky tkania, tká na tkáčskom stroji a tkáčskom ráme. Za cieľ si kladie zachovanie tkáčskych tradícií, huculských remesiel a obnovenie zabudnutých techník. Snaží sa predstaviť tkáčstvo na modernej úrovni, dať tradíciám nové znenie. Považuje ručné práce za to najvzácnejšie, v čo majster vkladá  svoju dušu a lásku k umeniu.

Blížiace sa Vianoce nebolo len vidieť, ale aj cítiť. Všetci návštevníci výstavy a tvorivých dielní si privoňali k čerstvo upečeným oblátkam pani Mariany Bandurovej zo Stropkova a pochutili si na detskom predvianočnom punči.

Aspoň na krátku chvíľu nechajte vianočný zhon za dverami a prijmite pohostinnosť SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku, kde budete mať možnosť spoznať čaro múzejného predvianočného a vianočného obdobia. Srdečne pozývame vás všetkých: milovníkov umenia a zimnej krásy, školské skupiny, rodiny s deťmi na výstavu Čaro vianočných ozdôb. Výstava potrvá do 31. januára 2019. Jej súčasťou sú práce žiakov ZUŠ Svidník (Vanesy Paligovej, Sofie Siňár, Gorana Pajkoša, Nikol Mangerovej, Bianky Červeňákovej, Natálie Holodňákovej, Laury Petríkovej, Simony Frančákovej) pod vedením pedagóga Mgr. Vladimíra Makaru.

 

Tešíme sa na vás!

 

Ing. Ľudmila Ražina
kultúrno-propagačný manažér
SNM - Múzeum ukrajinskej kultúry

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.