BEZ PÔRODNICE NIET NEMOCNICE!

Protestný míting slovom sprevádzal známy svidnícky moderátor a novozvolený poslanec mestského zastupiteľstva Michal Iľkanin.

Týmto heslom sa niesol v poradí druhý protest za zachovanie svidníckej pôrodnice, ktorá má byť zrušená od pondelka 17. decembra.

V pondelok 10. decembra sa zišli stovky Svidníčanov pred sochou armádneho generála Ludvíka Svobodu, ktorý pred vyše sedemdesiatimi rokmi svidnícku nemocnicu založil. Po predchádzajúcej blokáde dopravy medzi Svidníkom a Stročínom to bola už druhá protestná akcia proti rozhodnutiu Svetu zdravia o zrušení gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. Nespokojných občanov v takmer hodinovom proteste svojimi príhovormi, či už osobne alebo telefonicky, podporilo množstvo osobností. Jednou z nich bol aj predseda slovenskej lekárskej komory Marián Kollár. „Majiteľa nemocnice zaujíma len to, čo je pre neho výhodné a nie to, čo potrebujú ľudia v regióne. Že sa takto správa finančná skupina, na to sme si už zvykli. Hrozné je však to, že štát sa na to díva a považuje to za normálne. Povedzte, kam sme sa to vlastne dostali? Veď Svet zdravia nedostal nemocnicu do prevádzky preto, aby zatváral oddelenia, rušil nemocnice a aby pacienti dochádzali desiatky kilometrov do pôrodnice po cestách-necestách. Ak Svet zdravia nevie ako ďalej, nech nemocnicu vráti mestu, samospráve... Milí Svidníčania, držte sa! Slovenskí lekári sú s vami. Tento boj prehrať nemôžeme, sme totižto všetci na jednej lodi,“ nechal sa počuť v nahrávke Kollár. Po ňom proti zrušeniu pôrodnice v nahrávkach vystúpil aj svidnícky rodák a bývalý dlhoročný riaditeľ nemocnice Košice-Šaca Juraj Vančík, predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, podpredseda Prešovského samosprávneho kraja Martin Jakubov a primátor Giraltoviec Ján Rubis.

AJ DÁVID VYHRAL NAD GOLIÁŠOM

Na proteste osobne s príhovormi vystúpili starosta Kurimky a člen dozornej rady nemocnice Ján Božik, poslanec PSK Ján Vook, poslankyňa mestského zastupiteľstva Katarína Siváková či bývalí zamestnanci nemocnice. „Pre Svet zdravia mám jeden návrh. V malom trojuholníku Humenné – Michalovce (27 km), Humenné – Vranov (27 km) a Vranov – Michalovce (32 km) máte tri pôrodnice. Zrušte jednu z nich a svidnícku pôrodnicu nechajte ľuďom pod Duklou. Žijeme v kraji, odkiaľ prišla sloboda. Ale asi treba tento výrok zmeniť a povedať, že žijeme v kraji, odkiaľ začal boj s oligarchami,“ povedala Oľga Brudňáková, ktorá 36 rokov pracovala v nemocnici ako pôrodná asistentka. Na jej povzbudivé slová nadviazal aj doktor Peter Ziman: „Priatelia, aj Dávid vyhral nad Goliášom. Pokým sa človek nevzdáva, je silnejší ako osud.“ Protestný míting slovom sprevádzal známy svidnícky moderátor a novozvolený poslanec mestského zastupiteľstva Michal Iľkanin.

(lj)

Autor: redakcia
V pondelok 10. decembra sa zišli stovky Svidníčanov pred sochou armádneho generála Ludvíka Svobodu. V pondelok 10. decembra sa zišli stovky Svidníčanov pred sochou armádneho generála Ludvíka Svobodu. V pondelok 10. decembra sa zišli stovky Svidníčanov pred sochou armádneho generála Ludvíka Svobodu. V pondelok 10. decembra sa zišli stovky Svidníčanov pred sochou armádneho generála Ludvíka Svobodu. „Žijeme v kraji, odkiaľ prišla sloboda. Ale asi treba tento výrok zmeniť a povedať, že žijeme v kraji, odkiaľ začal boj ... „Priatelia, aj Dávid vyhral nad Goliášom,“ povzbudzoval Svidníčanov doktor Peter Ziman. Rečníci na proteste proti zrušeniu svidníckej pôrodnice. Zľava: Jaroslav Mičák, Michal Iľkanin, Katarína Siváková, Peter Ziman.. Všetci účastníci protestu dostali symbolické sviečky, ktoré po skončení protestu položili pred sochu generála Svobodu.
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.