Domaša je v štádiu sucha, na dne vidieť základy domov

Východné Slovensko, konkrétne vody vodnej nádrže Domaša, by mala po 30 rokoch opäť brázdiť loď. Obyvatelia z okolia vodnej nádrže si pamätajú, ako sa na Domaši plavila loď s názvom Ondava. V roku 1989 však bola prevezená do Prahy, kde dodnes brázdi vody Vltavy. Obyvateľom rekreačných oblastí sa po 30 rokoch konečne podarilo vybojovať návrat výletnej lode na vodnú hladinu Domaše. Vláda prisľúbila finančné prostriedky na novú loď. Avšak, po tomto veľkom víťazstve namiesto oslavy riešia obce ďalší problém. Domaša je už pomaly s pravidelnosťou takmer suchá a tak reálne hrozí, že nová loď sa nakoniec nebude mať kde plaviť. Domaša je momentálne prakticky v štádiu sucha, dno bez vody na niektorých miestach pripomína mesačnú krajinu, na dne je vidieť základy domov, ktoré kedysi padli za obeť výstavbe vodnej nádrže.

 

NAMIESTO JASOTU DILEMA

Ľudia z Domaše roky bojovali o navrátenie výletnej lode na hladinu vodnej nádrže Domaša. Výletná loď vyrobená v Nemecku už pred 30 rokmi hrdo brázdila vody Domaše. Volala sa Ondava a na Domaši premávala až do roku 1989. Potom bola presunutá do Prahy, kde ju možno doteraz vidieť v okolí Karlovho mosta. Loď teraz nesie názov Loď Porto. Vláda konečne po tridsiatich rokoch prisľúbila peniaze na stavbu novej lode, ktorá by mohla na Domaši premávať a spojiť tak jednotlivé rekreačné strediská, ktoré nie sú iným spôsobom prepojené. Obce okolo Domaše by mali teda jasať. Avšak, namiesto toho riešia celkom zásadnú dilemu. Peňažné prostriedky na loď majú prisľúbené, loď sa však nemá zatiaľ po čom plaviť. Domaša je momentálne prakticky v štádiu sucha, dno bez vody na niektorých miestach pripomína mesačnú krajinu, na dne je vidieť základy domov, ktoré kedysi padli za obeť výstavbe vodnej nádrže.

 

BUDE DOMAŠA SUCHÁ PRAVIDELNE...?

Situácia je dosť nepriaznivá, na niektorých miestach sa môžete po dne prejsť suchou nohou. Rovnako sú na tom niektoré strediská, kde nieto ani kvapky vody. Hladina je momentálne až 8 m pod normálnym stavom. Ak sa situácia nezlepší, obce okolo Domaše budú nútené riešiť, čo s loďou, ktorá sa nemá kde plaviť. Tento stav sa začína opakovať takpovediac pravidelne. Domaša bola totiž suchá aj v rokoch 2012 a 2014. V ohrození sú preto pravidelne i majitelia rekreačných zariadení a prevádzok, ktorí sa boja o svoje živobytie a začiatok sezóny je tak pre nich zakaždým neistý. Doteraz však vždy pomohli zrážky, ktoré vodnú nádrž v kombinácii s menším objemom vypúšťanej vody dostatočne naplnili. Starosta Kvakoviec Radovan Kapraľ, ktorý spravuje aj zátoku Dobrá, hovorí, že loď by nemala slúžiť len na prepojenie jednotlivých stredísk okolo Domaše. „Loď bude na seba okrem pravidelnej lodnej dopravy zarábať i rôznymi eventami - svadbami, oslavami, na jej palube sa bude organizovať napríklad i školská výučba,“ dodal. Paradoxne tak budú mať prevádzkovatelia možno najväčší problém s nedostatkom vody. Podľa hovorcu Slovenského vodohospodárskeho podniku Mariána Bocáka sa však situácia zlepšuje. „Vodohospodársky podnik znížil odtok z Domaše, vodná nádrž je naplnená na 45 %. Hladina stúpa a má aj stúpajúcu tendenciu, takže všetko závisí od vývoja aktuálnej hydrologickej situácie,“ dodal Marián Bocák. (red)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.