Rýchlostná cesta R4 by mala byť vo Svidníku do roku 2028

Na diskusnom stretnutí so županom Prešovského samosprávneho kraja sa dostala vďaka primátorke mesta na pretras i otázka výstavby a dokončenia rýchlostnej cesty R4. Podľa slov Ladislava Bačenka, vedúceho investičného odboru v Prešove z Národnej diaľničnej spoločnosti, by mala byť rýchlostná cesta do roku 2028 na hranici s Poľskou republikou. 

DOPRAVA V REGIÓNE JEDNÝM Z HLAVNÝCH BODOV PROGRAMU

V utorok (26. februára) v Prešove prebehla diskusia s prešovským županom Milanom Majerským. Hosťom tohto stretnutia boli napríklad Ladislav Bačenko, vedúci investičného odboru v Prešove z Národnej diaľničnej spoločnosti, Peter Blaas – Business Development Director, Antik Telecom či Daniel Tomko ml. – generálny riaditeľ, TOMARK, s.r.o. Diskutované témy sa priamo venovali regiónu. Hovorilo sa bude o doprave v regióne i o ľudských zdrojoch, ktoré Prešovský kraj ponúka. Hneď na začiatku stretnutia Majerský poukázal na to, koľko ciest druhej a tretej triedy sa v roku 2018 podarilo zrekonštruovať. Zdôraznil, že doprava a kvalitná infraštruktúra sú základnými piliermi pre príchod investorov.

R4 BY MALA BYŤ DOKONČENÁ DO ROKU 2028

Na túto problematiku naviazala i primátorka Svidníka Marcela Ivančová, ktorú zaujímalo dopravné prepojenie v rámci regiónu, rýchlostná cesta R4. „R4 je pre nás jednou z absolútnych priorít. Uvedomujeme si, že nájsť si prácu a uplatnenie v týchto regiónoch je veľmi ťažké a urobíme všetko pre to, aby sme túto stavbu dokončili čo najskôr,“ upresnil Ladislav Bačenko. Stavba rýchlostnej cesty R4 je rozdelená do desiatich úsekov a každý z nich je v súčasnosti v inom štádiu prípravy.  Absolútnou prioritou je dotiahnuť túto rýchlostnú cestu do Lipník, kde sa cesta rozdeľuje na ťah na Vranov nad Topľou a na Svidník. Druhou prioritou je podľa Bačenka Šarišský Štiavnik, do ktorého by sa chceli pustiť hneď po Lipníkoch. Pre Šarišský Štiavnik je v súčasnosti spracovaná dokumentácia pre územné rozhodnutie „Najďalej sme v pokračovaní tejto cesty v úseku Svidník – Ladomirová - Hunkovce, kde máme dokumentáciu na stavebné povolenie, a predpokladám, že v tomto roku po pridelení finančných prostriedkov sa pustíme do majetko-právneho vysporiadania. V roku 2028 by sme mali byť na hranici s Poľskou republikou. Poliaci vyvíjajú obrovské aktivity, majú nejakých 6 úsekov. Tvrdia nám, že v 2028 na tej hranici budú, optimistický termín, ale je to výzva,“ konštatoval Ladislav Bačenko, ktorý popísal aj aktuálny stav z hľadiska termínov. Majerský poukázal aj na legislatívu jednotlivých krajín a porovnal jednotlivé procesy, čím chcel poukázať na to, že kým na jednej strane hranice sú termíny pre dokončenie reálne, na druhej strane hranice reálne byť nemusia. (ver)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.