Michal Hajduk a Michal Kočan na 95. Vasovom behu vo Švédsku. Víťazom bol každý, kto dobehol.

Taký je Vasov beh (Vasaloppet), hádam najpopulárnejšie a najťažšie preteky na svete v diaľkovom behu na lyžiach klasickou technikou. Rozhodne najmasovejšie. Ich štart je v Sälen, cieľ v deväťdesiat kilometrov vzdialenej More. Tento maratón sa po prvý krát konal v roku 1922 na počesť 400. výročia protidánskeho povstania, ktoré úspešne viedol neskorší kráľ Gustáv Vasa.

Aj na tomto ročníku, konajúcom sa v prvú marcovú nedeľu už po  deväťdesiaty piaty krát, sme mali svoje zastúpenie Svidníčanov, členov klubu KST Beskyd Svidník. Päťnásobný účastník tohto prestížneho podujatia Michal Hajduk a Michal Kočan, ktorý sa tohto behu zúčastnil po prvý krát svojimi výkonmi nesklamali. Štartovný výstrel zaznel 3. marca ráno o 8.00  hodine. Spoločne na trasu 90km behu vyštartovalo  vyše 15 800 bežcov v 10-tich vlnách, ktorý boli zoradení podľa výkonnosti. V prvých kilometroch sa postupovalo pomaly a bolo potrebné  vyhnúť sa prípadnej kolízii pádu, alebo zlomeniu palíc. Už od prvých metrov bolo jasné, že to  nebude prechádzka ružovým sadom. Obzvlášť ťažké snehové podmienky a silný protivietor počas celého preteku potrápil aj elitných pretekárov. Tomu zodpovedali aj výsledné časy v cieli, ktoré boli v tomto roku až štyridsať minút pomalšie oproti minulému ročníku. Počasie spôsobilo veľké problémy aj servismanom pri príprave lyží. Pripraviť lyže na čerstvo napadaný sneh bolo veľkou alchýmiou pri meniacich sa podmienkach počas 90 kilometrovej trate bolo skoro nemožné. Doplatili na to obaja naši zástupcovia, aj keď nič nepodcenili a svoje tenké drievka zverili do rúk odborníkom priamo vo Švedsku. Na čerstvom prašane bez  zažehlenej stopy bežky jednoducho nešli. Stratenú energiu si počas behu mohli bežci dopĺňať na siedmich občerstvovacích staniciach. K dispozícii boli jontóve nápoje, bujóny a klasická Švédska   borievková polievka bläbärsoppa, ktorá zasýtila  i zahriala, či žemličky vasalopsbullar zo sladkého cesta. Víťazom pretekov 95. ročníka Vasovho behu bol nórsky reprezentant Tore Bjorsed Berdal, ktorý dosiahol čas 04:39:15. Michal Kočan, ktorý  štartoval zo siedmeho koridoru dobehol v čase 08:21:05 a Michal Hajduk štartujúci zo štvrtého koridoru dobehol v čase 08:30:00. Súčasťou nášho tímu bol aj Svidníčan Miroslav Brudňák, ktorý zabezpečoval dopravu a servis obom pretekárom.