Opäť postup mladých folklóristov na celoštátnu prehliadku

Minulý rok považovali členovia detského folklórneho súboru Makovička za jeden z najlepších v histórii. Detskej ľudovej hudbe a speváckej zložke nášho súboru sa podarilo postupne prebojovať počas jarných mesiacov 2018 dvomi postupovými kolami (regionálne a krajské) až na celoštátnu prehliadku „Vidiečanová Habovka 2018“, ktorú organizovalo Národné osvetové centrum z Bratislavy v Habovke na Orave. Tam sa spevácka skupina DFS Makovička umiestnila v striebornom pásme a mladí muzikanti dokonca v zlatom pásme a zaradili sa tak medzi štyri najlepšie detské ľudové hudby na Slovensku.

Keby nám vtedy niekto povedal, že o rok sa niečo podobné podarí aj tanečníkom, tak by sme mu asi neverili... Uplynulú nedeľu 5.5.2019 sa po 22 rokoch existencie súboru podarilo po prvýkrát postúpiť na celoštátnu prehliadku detských folklórnych súborov aj mladým tanečníkom.

„Uťikaj, uťikaj“ je scénická choreografická zostava riekaniek a hier z vlastných výskumov autora, ako aj riekaniek a hier zapísaných vo výskumných prácach Andreja Kucera a Melánie Nemcovej. Je určená pre mladšiu vekovú kategóriu detí tak, aby ju dokázali javiskovo prežívať a stvárniť s detským prejavom takmer rovnako, ako v pôvodnom autentickom prostredí. Využité riekanky a hrový materiál pochádzajú z obcí v okolí Svidníka (Uži lanc, uži lanc; Hijo heta na konyčku; Kolo mlynske; Osivame mučku; Sjav Peter proso; Uťikaj, uťikaj ty neboha lyško; A, naša Hanyčka; Na medveďa; Voróna letyt atď.)

Ďakujeme všetkým deťom za ich snahu, rodičom za podporu, p. učiteľke Marte a p. učiteľovi Jarovi za trpezlivosť, p. riaditeľke Pajzinkovej, p. krojárke Janke a p. Vierke za kroje... Samozrejme nesmieme zabudnúť ani na uja Lacka Bačinského, ktorý nám pripravil choreografiu "Uťikaj, Uťikaj...". Tú sa porota v zložení: Slavomír Ondejka, Vladimír Urban, Stano Baláž a Martin Mešša rozhodla oceniť priamym postupom na celoštátnu prehliadku, ktorá sa bude konať 8. - 9.6.2019 v Košiciach pod názvom „Eniki beniki 2019“. (MŠ)

Autor: redakica
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.