Zmenil sa zákon, ako vyzerá hazard vo Svidníku?

Od prvého marca tohto roka vstúpil do platnosti nový zákon o hazardných hrách. Mestá a obce už neudeľujú žiadne všeobecné ani individuálne licencie. Túto  činnosť zabezpečuje novovzniknutý úrad pri Ministerstve financií SR.

 

V zmysle zákona mestá a obce vydávajú vyjadrenia, stanoviska a súhlasy. Podľa aktuálneho hlásenia je vo Svidníku k 30.4.2019 je na území mesta 54 terminálov videohier v 6 prevádzkach a nie je umiestnený žiaden výherný prístroj. “Bolo vydaných 10 stanovísk k umiestneniu a prevádzkovaniu hazardných hier prostredníctvom terminálov videohier a technických zariadení obsluhovaných priamo hráčmi,” informovala PR manažérka mesta Kristína Tchirová. 

 

Dodala, že počet prevádzok, v ktorých sa prevádzkujú hazardné hry má klesajúcu tendenciu.

V roku 2018 boli na území mesta Svidník umiestnené 4 výherné prístroje, 68 terminálov videohier v 6 prevádzkach.

 

Sprísnenie prevádzkovania hazardných hier, za ktoré sú považované už aj kvízomaty, priniesla novela zákona účinná od začiatku marca 2019. Hazardné hry možno prevádzkovať v herniach alebo kasínach. Zvýšil sa aj minimálny počet výherných prístrojov, v prevádzke ich musí byť minimálne 15. Tým sa má opätovne znížiť dostupnosť herní. Posilnili sa aj kompetencie obcí, ktoré môžu na nimi určených 12 dní zakázať niektoré druhy hazardných hier. Zároveň budú môcť rozhodnúť o tom, že budú herne od škôl, školských zariadení alebo detských domovov vzdialené najmenej 200 metrov.

 

Podľa opozičných poslancov parlamentu a niektorých zástucov samospráv by mali hazard regulovať mestá a obce. Myslia si, že hazard by bolo možné najefektívnejšie regulovať vtedy, ak by mestá a obce mohli hazardné hry zakázať svojím rozhodnutím bez komplikovaného procesu naviazaného na predchádzajúcu petíciu občanov. 

 

V parlamente sa mala prerokovávať pred niekoľkými dňami novela zákona o hazardných hrách. Líder Spolu - občianska demokracia Miroslav Beblavý je presvedčený o tom, že ak poslanci NR SR dajú samosprávam zvýšenú kompetenciu rozhodnúť o hazarde na svojom území, rozhodnutie bude oveľa lepšie korešpondovať s vôľou tých, ktorých sa to bezprostredne týka. "Mestá a obce budú môcť rozhodnúť, či ho zakážu, prípadne, že ho neskôr povolia, teda, ak to neprinesie to, čo si od toho sľubovali, môžu to zvrátiť. Chceme, aby tí, ktorých ľudia volia, mohli zvoliť rozhodnutie, ktoré je najlepšie pre ich obyvateľov," uviedol Beblavý.

 

Primátor hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo poukázal na to, že hazard nepredstavuje len etický a morálny problém, ale formuje aj charakter mestského územia. "V mestskej štruktúre sa čoraz viac ukazujú budovy, ktoré sú zatemnené, stávajú sa akýmisi mŕtvymi bodmi vo verejnom priestore," zdôraznil a pripomenul jednoznačnú vôľu Bratislavčanov zakázať hazard v ostatnej petícii.

 

 

Ďalší zástupcovia samospráv si myslia, že riešenie hazardu, ktoré je príčinou zničených životov, rozvrátených rodín i zvýšenia kriminality, si vyžaduje súčinnosť občanov, samospráv i štátu. Podľa nich príjmy, ktoré samospráve z prevádzok hazardu plynú, sa nedajú porovnať s nákladmi, ktoré sú s tým spojené v sociálnej či bezpečnostnej oblasti.  

 

(ver)

Autor: redakica
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.