NAJAČŠIU NÁVŠTEVNOSŤ NA RUSÍNSKOM FESTIVALE DOSIAHLI FOLKLÓRISTI – ŠTEC A PUĽS

Po skončení siedmeho ročníka Rusínskeho festivalu, ktorý prebiehal od 20. do 26. mája vo Svidníku, sme sa o jeho priebehu porozprávali s hlavným organizátorom a predsedom Okresnej organizácie Rusínskej obrody vo Svidníku, pánom Milošom Strončekom.

Pán Stronček, aké sú vaše dojmy tesne po skončení siedmeho ročníka Rusínskeho festivalu?

Tento rok sa naozaj musím poďakovať Vyššej moci za to, aké sme mali počas festivalu počasie. Všade naokolo totiž pršalo, ale na amfiteáter za tri dni nespadla ani kvapka vody. To je jednoducho zázrak, ktorý sme na predchádzajúcich ročníkoch festivalu nezažili.

Aká bola tohtoročná návštevnosť festivalu? Ktorí účinkujúci lákali najviac?

Musím povedať, že tohto roku najviac lákali folklórne esá ako spevák Štefan Štec či súbor PUĽS, preto boli najnavštevovanejšie dni piatok a nedeľa. V sobotu bola účasť trošku nižšia, čo ovplyvnili jednak Eurovoľby, keďže množstvo ľudí sedelo vo volebných komisiách a jednak aj počasie, ktoré bolo prajné k prácam v záhradách či okolo domu.

Máte aj nejaké „pikošky“ zo zákulisia?

Mám napríklad podpiskartu od Katky Knechtovej, ktorá si na druhú stranu napísala privítanie hostí v rusínčine. Takisto ma veľmi milo prekvapil Petr Kotvald, ktorý sa prihovoril a zaspieval ľuďom po rusínsky. Možno predtým ani nevedel, že nejakí Rusíni existujú, teraz to však už určite vie a bude si to pamätať, keďže nám bol veľmi vďační za to, ako sme sa o neho a jeho tím postarali, a ako pozitívne ho naši ľudia prijali. Vratko z Inekafe si napríklad nakúpil zopár veci z Rusynshopu, ktoré sa mu veľmi páčili. Ďalšou pikoškou je to, že slzy pani Zimkovej na javisku boli skutočné a nie iba naoko. Milka Zimková sa u nás cítila veľmi dobre, čo viackrát prezentovala aj do médií.

Počas festivalu zaznievali aj kritické hlasy na cenu vstupného na jednotlivé dni, ktoré sa oproti minulému roku zdvojnásobilo z piatich eur na desať...

Stratégiou tohto festivalu nie je to, aby si ľudia kupovali lístky len na jeden deň a na poslednú chvíľu. Od začiatku roka upozorňujeme v médiách na predaj permanentiek, ktorý začínal v marci na sume 5 eur. Po každej tisícke predaných lístkov sa potom cena permanentky zvyšovala o euro na 6, 7 atď. Podeľte si tieto sumy tromi, a dostanete reálnu cenu vstupného na jeden deň. Dokonca sme urobili aj taký ústretový krok, že ešte v piatok sa dala kúpiť permanentka za sedem eur na tri dni. Taktiež si treba uvedomiť, že všetky sprievodne akcie počas týždňa sú zadarmo. Ľudia idú na divadlo za dobrovoľné vstupné, ale hercom zaplatiť treba... Takže ak vieme ekonomicky rozmýšľať v supermarketoch, a prepočítať si ceny potravín, rozmýšľajme ekonomicky aj pri festivale a kúpme si permanentku za výhodnejšiu cenu. Na jednotlivé dni o rok vstupné určite lacnejšie nebude, preto nenechávajte kúpu lístkov na poslednú chvíľu.

(lj)

Autor: redakica
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.