DFS Makovička strávil týždeň v ukrajinskom Kyjeve

V stredu 22.05.2019 vyrazili členovia DFS Makovička na tohtoročný zahraničný zájazd. Makovička prijala pozvanie na festival, ktorý sa realizoval v hlavnom meste nášho východného suseda. Do takmer trojmiliónového Kyjeva dorazila „svidnícka delegácia“ po približne 16 hodinách cesty autobusom. Pre väčšinu tanečníkov to bola prvá skúsenosť s takou dlhou cestou, ale zvládli ju na výbornú... Na hraniciach ticho ako mušky, inak celou cestou hluční ako pušky.

Organizátori festivalu „Sonečny kaštančik“ nám po ceste dopriali takmer deň a pol na oddych po ceste a následne deti otestovali na spoločnej večernej diskotéke. Veľkou pridanou hodnotou pre našu delegáciu bol aj fakt, že deti mali možnosť nadviazať kontakty  s mladými ľuďmi z celého svet: Thajsko, India, Kirgizstan, Turecko, Albánsko, Gruzínsko, Egypt, Moldavsko a mnohých časti Ukrajiny. Festival mal byť pôvodne ešte bohatšie zastúpený, ale bohužiaľ delegácie z Bangladéša a afrických štátov Togo a Ghana sa pre byrokratické komplikácie nakoniec nemohli dostaviť do Kyjeva.

Ako sme už vyššie spomínali, pre mnohých členov to bol prvý zájazd s DFS Makovička a hneď prvou skúškou odolnosti boli toalety na ubytovni – „exotické stupačky“ dali zabrať nejedným stehnám. Deti to však hneď od začiatku vzali ako výzvu a po prvotných rozpakoch už „čudný záchod“ neriešili. Ďalšou tvrdou skúškou bolo, keď sa počas prvého dňa prihnala z ničoho nič, silná prietrž mračien a zastihla nás nepripravených počas degustácie miestnej zmrzliny. Kým sa deti v krojoch ukryli pod blízky altánok, tak vedenie malo branné cvičenie v podobe ukrývania hudobných nástrojov, rekvizít a osobných vecí pod javisko (lepšie povedané: labyrint plný stabilizačných trubiek a fixačných spojov). Na minútku sa zdalo, že je všetko v poriadku, ale pri najsilnejšom daždi si deti uvedomili, že v altánku chýba veľký kus plexiskla. Celá slovenská skupina sa tak v zmysle „zachovania paniky“ rozbehla v tom najväčšom lejaku na kryté javisko, pod ktorým bola zlé vyspádovana dlažba a k vedeniu (a všetkým nástrojom, osobným veciam) sa v tom čase blížila „prívalová vlna“, ktorá započala druhú fázu udierania hláv, lakťov a chrbtov o konštrukciu pódia.

Ďalšie vystúpenia sa už niesli v pokojnejšom duchu (až na zlomený palec) a organizátor ocenil profesionálne vedenie kolektívu, či už po stránke správania, dochvíľnosti alebo čistoty šatní, ale aj profesionálneho výkonu na javisku. Osobitne pozitívne ohlasy si odniesla detská ľudová hudba DFS Makovička, keďže všetci ostatní účinkujúci na festivale vystupovali na reprodukovanú hudbu. Na základe umeleckého výkonu sa nám podarilo nadviazať niekoľko sľubných kontaktov na organizátorov detských festivalom v Turecku, Albánsku a na Ukrajine.

Náklady na takúto cestu nie sú malé a bez podpory a príspevkov rodičov by sme sa do Kyjeva nedostali. Účasť na festivale finančne podporilo Mesto Svidník, CVČ Svidník a nemalou sumou bol tento projekt podporený z rozpočtu PSK.

(MŠ)

Autor: redakica
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.