RUSÍNI Z CELÉHO SVETA SA ZIŠLI NA 15. SVETOVOM KONGRESE.

Od štvrtka do nedele (4.-7. júla) prebiehal v Ľubovnianskych kúpeľoch 15. Svetový kongres Rusínov, na ktorom sa zišlo vyše 200 delegátov z desiatich krajín sveta (Ukrajina, Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, Chorvátsko, USA a Kanada), kde žijú Rusíni. Na tejto pre Rusínov najvýznamnejšej udalosti nechýbala ani naša redakcia.

Svetový kongres Rusínov sa na Slovensku uskutočnil po tretíkrát. V minulosti sa už konal v Medzilaborciach v roku 1991 (išlo vtedy o historický prvý kongres) a v roku 2003 sa uskutočnil v Prešove. Tohtoročný štvordňový kongres sa začal oficiálnym otvorením vo štvrtok večer, kedy bola pre prítomných pripravená prezentácia o staroľubovnianskom regióne. Od piatku do nedele potom prebiehali plenárne zasadnutia, na ktorých sa riešili problémy Rusínov. „Najväčším problémom, ktorý trápi Rusínov na celom svete, je neuznanie Rusínov ako národa na Ukrajine. Vo všetkých krajinách sveta totiž Rusínov uznávajú, akurát na Ukrajine, kde nás žije najviac, nám nechcú prideliť status národnostnej menšiny. Toto riešime na každom Svetovom kongrese Rusínov. Ak má Ukrajina ambície integrovať sa v Európe, či dokonca v budúcnosti vstúpiť do Európskej Únie, jednoducho musí uznať Rusínov, tak ako nás uznávajú všade vo svete,“ povedal predseda rusínskej obrody na Slovensku Martin Karaš. Svetový kongres Rusínov neušiel pozornosti ani najvyšším slovenským politickým predstaviteľom a pozdravné listy Rusínom poslala novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Peter Pellegrini.

NECHÝBALI ANI RUSÍNI ZO SVIDNÍKA

Medzi delegátmi či hosťami 15. Svetového kongresu Rusínov nechýbali ani Rusíni z nášho regiónu. Členom organizačného výboru kongresu bol predseda Rusínskej obrody v Cernine Miron Krajkovič a za Slovenskú asociáciu rusínskych organizácií (SARO) sa kongresu zúčastnila známa svidnícka spisovateľka Ľudmila Šandalová. „Ide o druhy Svetový kongres Rusínov, ktorého som sa osobne zúčastnila. Prvýkrát to bolo pred dvomi rokmi v chorvátskom Osijeku. Je to pre mňa veľká česť, že môžem byť súčasťou tejto najväčšej rusínskej akcie, stretnúť sa s Rusínmi z celého sveta a diskutovať s nimi o rôznych oblastiach rusínskej problematiky,“ povedala Šandalová. V rámci Svetového kongresu Rusínov sa v piatok popoludní uskutočnili aj celonárodné oslavy Dňa Rusínov, na ktorých náš región reprezentoval Detský folklórny súbor Makovička a moderátor Michal Iľkanin. Piatkovy večer potom patril koncertu Svidníčana Igora Kucera pod Ľubovnianskym hradom.

(lj)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.