BLÍŽI SA SVIATOK ZOSNUTIA (USPENIJA) PRESVӒTEJ BOHORODIČKY

Zosnutie presvätej Bohorodičky alebo Uspenie presvätej Bohorodičky je jedným z dvanástich veľkých sviatkov v gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi. Podľa gregoriánskeho kalendára sa slávi 15. augusta, podľa juliánskeho 28. augusta. Sviatku predchádza aj dvojtýždňový tzv. Uspenský pôst.

„Tento sviatok má v našej cirkvi veľmi dlhú tradíciu a ukazuje nám nekonečnú Božiu lásku. Presvätá Bohorodička, ak sa pozrieme do jej života, tak si toho skutočne veľa pretrpela. Už na začiatku jej bolo povedané: Počneš a porodíš syna, potom ten samotný pôrod Ježiša Krista sa konal v nehostinných podmienkach, neskôr museli utekať pred prenasledovaním a nakoniec najväčšou bolesťou bolo pre ňu vidieť svojho syna zomierať na kríži. V závere jej života si ju Boh s jej telom a dušou zobral k sebe do nebeského kráľovstva. A my sme taktiež povolaní žiť život, alebo sa aspoň snažiť žiť život podľa Panny Márie, v tichosti, jednoduchosti, pokore a poslušnosti,“ povedal gréckokatolícky kňaz Pavol Feník, duchovný správca gréckokatolíckej farnosti Svidník – Záhradná.

ZASVÄTENÝCH MU JE MNOŽSTVO CHRÁMOV

Sviatku Zosnutia presvätej Bohorodičky je na Slovensku zasvätených množstvo gréckokatolíckych chrámov a medzi nimi aj významné odpustové miesta ako Ľutina či Klokočov. V okrese Svidník sú to napríklad chrámy v Hunkovciach, Stročíne, Šarbove alebo Vyšnej Pisanej. Sviatok má korene v ranom kresťanstve, od konca 6. storočia sa slávi na celom kresťanskom Východe, kedy cisár Maurikios I. stanovil aj dátum slávenia sviatku na 15. augusta. Podstatou sviatku je to, že telo Panny Márie sa po jej smrti (zosnutiu) nerozpadlo, ale bolo celé vzaté do nebies. Sviatok taktiež predkladá Máriu ako vzor cesty pre každého kresťana k dosiahnutiu večného života. Vo viacerých európskych krajinách je 15. august aj štátnym sviatkom (napr. Poľsko, Rakúsko, Chorvátsko, Belgicko, Francúzsko a iné).

(lj, wikipedia.sk)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.