MICHAL IĽKANIN: „TAKÝ ÚSPECH LOLI PARADIČKY NEČAKAL ASI NIKTO“

Film Loli paradička, v ktorom hlavnú mužskú postavu stvárňuje Svidníčan Michal Iľkanin, žne úspechy naprieč celou krajinou. Pri tejto príležitosti sme so spomínaným hlavným mužským protagonistom Michalom Iľkaninom spravili krátky rozhovor.

Vo filme Loli paradička stvárňujete jarmokového predávača Milana, ktorý má takisto aj zdravotný hendikep. Ako ste sa k tejto role dostali?

S rodinou Staviarských som spolupracoval už pri viacerých projektoch. V minulosti som stvárnil aj hlavnú úlohu v jednom študentskom filme, ktorý režíroval Rišo Staviarský a mal som hrať aj v jeho ďalšom filme, ale vtedy mi to však okolnosti nedovolili. Potom som dostal ponuku hrať Milana vo filme Loli paradička a keď som si prečítal scenár k tomuto filmu, ktorý napísal vynikajúci scenárista Víťo Staviarský, okamžite som s touto ponukou súhlasil. Veľmi mi totiž imponovalo, že dej filmu je prispôsobený nášmu východniarskemu naturelu a vo veľkej miere zobrazuje reálny život, aký sa u nás žije.

Vo filme nájdeme množstvo humorných scénok, ktoré spôsobujú v kinách výbuchy smiechu. Určite však máte aj nejaké úsmevné príhody zo zákulisia počas nakrúcania.

Tých úsmevných príhod bolo skutočne veľa, keďže sa to väčšinou natáčalo na jarmokoch v našom regióne, ktoré sú skutočne takými živými organizmami, takže tam dochádzalo k rôznym poznámkam či angažovanosti miestnych. Raz sa stalo, že sme potrebovali jednu scénku natočiť ešte za tmy, a keďže už začínalo brieždenie a neostávalo nám už veľa času, vybrala sa naša produkčná za protagonistami, ktorí sa v tom čase zohrievali v miestnom pohostinstve pri čaji. Keď produkčná otvorila dvere a na nich volala: „Hej Juro, poďme. Hej, hej,“ z krčmy sa od miestnych štamgastov ozvalo: „Hej, hej, hej sokoly...“ Takže takto naša produkčná o tretej ráno rozospievala celú krčmu J Ale ako hovorím, tých úsmevných príhod bolo neúrekom.

Loli paradička žne úspechy na celom Slovensku, nie len na východe. Čakali ste, že tento film dosiahne taký úspech?

Myslím si, že to nečakal nikto, kto sa podieľal na tvorbe tohto filmu, aj keď tie scénky a dialógy boli skutočne zaujímavé. Nikto z nás však nie je jasnovidec, preto sme nemohli vedieť ako to dopadne, či o nás budú mať záujem nejaké koprodukčné spoločnosti alebo filmové festivaly. O to viac nás teraz teší ten úspech, aký film momentálne dosahuje.

Vy tento film chodíte prezentovať po celej krajine, tak s akými ohlasmi sa stretávate?

Ohlasy na film sú veľmi dobré a každý kto si tento film pozrie, chce hneď vedieť či bude aj pokračovanie, keďže film sa nekončí takým pravým americkým happyendom, ale trochu tragickejšie. Ale tým, že je záver taký otvorený, môže si ho každý divák prispôsobiť a domyslieť si ho podľa seba. A či bude aj nejaká dvojka, to v tejto chvíli nemajú v pláne asi ani samotní tvorcovia filmu.

(lj)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.