V Krajskom múzeu v Prešove predstavia knihu o auguste 1968

V Rákociho paláci si v deň výročia vstupu okupačných vojsk do Prešova pripomenuli dramatické chvíle z augusta 1968. Návštevníci múzea uvidia nielen unikátne dobové dokumenty a fotografie, ale aj prezentáciu knihy Zmarené nádeje – 21. august 1968. Pozrieť si môžu aj vzácny 8 milimetrový film s autentickými zábermi z ulíc Prešova.

Podujatie sa uskutoční v rámci pravidelného cyklu Čaj o piatej u Rákociho. Knihu Zmarené nádeje – 21. august 1968 predstaví jej autor doc. PhDr. Ľudovít Petraško, PhD. Dokumentuje v nej príchod okupačných vojsk do Prešova, reakcie a postoje obyvateľov ale aj príbehy obetí invázie.

„Kniha je doplnená autentickými fotografiami prvého týždňa okupácie, ktoré na svojom fotoaparáte PENTI zachytil vtedy iba 22-ročný mladý Prešovčan Peter Liška,“ prezradil Mgr. Igor Lazorík, odborný pracovník Krajského múzea v Prešove.

Do Prešova vstúpili sovietske vojská 21. augusta 1968 o pol piatej ráno. Obsadili vojenské kasárne, letisko, poštu, banku, budovu  divízie, OV KSS, ONV, tlačiarne, železničnú stanicu a televízny vysielač Dubník. Podľa Lazoríka bola ochromená doprava, bol prerušený telefónny styk a vznikla nákupná panika.

„Občania boli aktom agresie šokovaní, spontánne sa snažili zabrániť postupu vojsk vlastnými telami a vojakom vysvetľovali, že na inváziu  nebol žiaden dôvod,“ vysvetľuje Lazorík. 

Ako ďalej hovorí, Prešov bol zaplavený množstvom plagátov, hesiel, transparentov, ktoré vyjadrovali podporu čelným straníckym  a štátnym predstaviteľom, odsudzovali prítomnosť okupačných vojsk  a žiadali ich odchod.

„Už v prvý deň podporilo podpisovú akciu „Za Dubčeka, za Svobodu, za mier!“ vyše 8 tisíc obyvateľov Prešova. Boli strhávané alebo menené orientačné a smerové tabule, na mnohých miestach i názvy ulíc a nahradili ich nové, provizórne názvy ako Dubčekova, či Černíkova,“ dodáva Lazorík.

Okrem fotodokumentačných materiálov zo zbierky Krajského múzea a súkromných fotografií predstaví múzeum aj  dobové audiovizuálne materiály a digitalizovaný 8 milimetrový film  natočený populárnym prešovským amatérskym filmárom  Štefanom Tokarčíkom.  43. Čaj o piatej u Rákociho sa uskutoční v stredu 21. augusta v priestoroch Rákociho paláca o 17.00 h.

Rasťo Žitný

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.