NA SVIDNÍCKOM CINTORÍNE PRIBUDNE PAMӒTNÍK NENARODENÝM DEŤOM

V našom meste pribudne ďalšia novinka. Bude ňou Pamätník nenarodeným deťom, ktorý momentálne stavajú na mestskom cintoríne. Viac nám o tomto diele porozprával Ing. Marek Fek – koordinátor Úradu pre apoštolát ochrany života Košickej arcidiecézy a zároveň aj riaditeľ Domu sv. Jozefa vo Svidníku.

„Okrem pamätníka to bude zároveň aj hrob pre všetky nenarodené deti, ktoré boli buď umelo alebo spontánne potratené, čiže nemohli sa dožiť svojho dňa narodenia. Je to aj taká konkrétna pomoc pre rodičov, ktorí sa dostali do situácie, že to dieťatko, ktoré očakávali, v určitom období tehotenstva zomrelo a treba ho kdesi pochovať. Súsošie, ktoré tu bude, má vyjadriť rozlúčku manželov so svojím dieťaťom, ktoré je v podstate na ceste preč od nich,“ vysvetľuje myšlienku tohto diela Fek. Podľa jeho slov je takýchto pamätníkov na Slovensku viacero. „V poslednej dobe sa zmenil pohrebný zákon, ktorý dovoľuje a dokonca už aj prikazuje zdravotníckym zariadeniam oboznámiť rodičov, že majú možnosť si to svoje dieťa zobrať a pochovať. Cez rôznych aktivistov sa potom v tejto oblasti robí osveta, a tak sa vlastne tieto pomníky rozširujú. Väčšinou ide o diela, kde je znázornená matka s dieťaťom. My sme však chceli na našom pamätníku vyobraziť jediný správny model rodiny s oboma rodičmi, preto tam budú matka i otec. Túto tému ešte len zviditeľňujeme cez naše Pro Life aktivity. Vo väčšine prípadov sú to vlastne rôzne mohyly, kamene, sošky alebo súsošia, zväčša na cintorínoch, ale aj na miestach pri kostoloch atď. Vo Svidníku chceme ponúknuť aj hrobové miesto, ktoré sa u nás a ani v okolitých okresoch nenachádza. Najbližšie je možné pochovať potratené dieťa až v Košiciach,“ pokračuje Fek. Svidnícky pamätník bude teda obsahovať súsošie, ktorého autorom je Slovák Martin Hudaček. Pôjde o prvú kópiu súsošia, ktoré sa nachádza v poľskom meste Wroclaw.

PAMӒTNÍK BUDE K DISPOZÍCIÍ NA DUŠIČKY

„Toto dielo by sme chceli sprístupniť v tom najvhodnejšom čase, čiže na Dušičky, kedy chodia ľudia na cintoríny. Ľudia sa pri tomto pamätníku budú môcť zamyslieť nad ochranou života, nad tým, že každý život je potrebné chrániť od počatia. Nie je to biologický materiál, je to konkrétny človek, ktorý už bude len rásť. Po spustení hrobu chceme urobiť veľkú kampaň hlavne po ambulanciách a oddeleniach, kde sa zachytávajú tehotné ženy, aby vedeli o možnosti pochovania potrateného dieťaťa. K dôstojnosti človeka patria dve veci, a to pomenovať ho a dôstojne ho pochovať. A tieto dve veci my ponúkame. Viac informácií sa môžu záujemcovia dozvedieť aj na stránke spodmar.sk,“ povedal Marek Fek.

AKO SA POCHOVÁVAJÚ POTRATENÉ DETI?

Určite každý z nás už bol na nejakom pohrebe a vie predstaviť, ako také pochovávanie vyzerá. Zamýšľali ste sa však už niekedy nad tým, ako sa pochovávajú nedonosené deti? „Čo sa týka spôsobu pochovávania detičiek, záleží od toho, v akom sú štádiu. V prvých mesiacoch je to ešte veľmi drobné a to, čo stihne žena zachytiť, buď v domácnosti alebo zdravotnícky personál v nemocnici, tak to sa všetko potom ukladá do urničiek. Je to takým spôsobom, že sa tam dá kúsok zeminy, medzi to sa dá ten biologický materiál a znova sa tam dosype hlina. Urnička sa potom uzatvorí a uloží do hrobu. Pokiaľ je to dieťa už väčšie a nezmestí sa do urničky, zvykne sa pochovávať takým spôsobom, že sa dá spopolniť a potom sa to v urničke pochová. Keď už ide o deti v poslednom štádiu tehotenstva, povedzme v siedmom či ôsmom mesiaci, zvyknú sa pochovávať do malých rakvičiek a ukladajú sa aj do hrobov ostatných zomrelých rodinných príslušníkov. Kto však takúto možnosť nemá, pre toho je určená naša pomoc v podobe spoločného hrobu,“ uzatvára Martin Fek.

(lj)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.