SLÁVIME SVIATOK POKROVU – OCHRANY PRESVӒTEJ BOHORODIČKY

Na utorok 1. októbra podľa gregoriánskeho kalendára budú gréckokatolícki veriaci sláviť sviatok Pokrovu (Ochrany) Presvätej Bohorodičky (podľa juliánskeho kalendára tento sviatok pripadá na 14. októbra). Pri tejto príležitosti nám duchovné zamyslenie pripravil gréckokatolícky svidnícky kaplán, otec Matúš Marčák.

 

„Dňa 1.októbra slávi gréckokatolícka cirkev sviatok Pokrov – Ochrana Presvätej Bohorodičky. Bol zavedený na základe zjavenia Presvätej Bohorodičky v polovici 10. storočia v Konštantínopole v blachernskom chráme. Svätý Andrej, blázon pre Krista, videl Bohorodičku, ako sa modlí za ľud a následne rozprestiera svoju šatku nad ľuďmi prítomnými v chráme na znak svojej ochrany. Tento deň sviatku Ochrany presvätej Bohorodičky nemá byť len spomienkou na zázračnú ochranu Bohorodičky, ale má byť hlavne uistenie o stálej starostlivosti Božej Matky o každého z nás. Každý, nájde pod jej ochranným plášťom miesto. Mária je totiž matkou nás všetkých. A pretože je aj Kristovou matkou a On vždycky ostáva jej synom, nemôže byť u neho jej príhovor za deti nevypočutý. Každý kto sa k nej utieka nájde ochranu v jej materinskom náručí. Túto ochranu vnímajú však len tí, ktorí sa očistili od hriechu a neustále sústreďujú svoju pozornosť na Boha. Hriech totiž nielenže zraňuje dušu, ale aj klame človeka, že už nemá právo utiekať sa pod ochranu Presvätej Bohorodičky. A koľkí tejto lži uveria?“

SVIATKU JE ZASVӒTENÝCH MNOŽSTVO CHRÁMOV V NAŠOM REGIÓNE

Sviatok Pokrovu – Ochrany Presvätej Bohorodičky je veľmi obľúbeným aj vo svidníckom okrese, preto je mu zasvätených aj množstvo chrámov v regióne. Ide napríklad o drevené chrámy v Korejovciach, Hunkovciach, Nižnom Komárniku či Miroli. A ďalej sú to chrámy v Kurimke, Rakovčíku a Vagrinci.

(lj)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.