Participatívny rozpočet: Desiatky zapojených ľudí v mestských projektoch

Pre účel participatívneho rozpočtu na rok 2019  mesto Svidník vydelilo sumu 5 000,- eur. Občania mali možnosť vyjadriť podporu projektu na sociálnej sieti a urobilo tak 176 občanov.

Na 7 realizovateľných projektov bolo vyčlenených 4550.- eur a dva projekty v materských školách boli v sumách 150 eur. Tieto čísla nám potvrdzujú, že nie všetko je o vysokých sumách, nie všetko je o ťažkých peniazoch, ale skôr o pridaní ruky k dielu a najmä o aktivite občana. Do tohto momentu sú realizované tri projekty, tri projekty sú ešte v procese a jeden je v prípravnej fáze. Zaujímavým prístupom k participácii na projekte bolo, že občania už počas realizácie prichádzali s novými nápadmi. Doplnili sa nové stromčeky a kvety, tam kde neboli plánované, naopak ušetrilo sa na vlastne vyrobené sedenia, či montáže. Primátorka Ivančová: "Som veľmi rada, že myšlienka pridať ruku k dielu sa uchytila vo všetkých projektoch a každý žiadateľ si našiel skupinu dobrovoľníkov, rátame ich okolo 70 pri všetkých projektoch. Výsledkom nášho spoločného diela je lepšie prostredie, spokojnosť občanov a dobré investované financie."

Jedným zo žiadateľov bol aj študent Stanislav Hvozda, ktorý zorganizoval športový deň: „S participatívnym rozpočtom som bol veľmi spokojný, pripravili sme super projekt, ktorý oslovil množstvo ľudí. Ak bude možnosť, rád by som v tom pokračoval.” Takýchto občianskych projektov bolo v tomto pilotnom roku 7. Participácia sa však v meste uchytila a o revitalizáciu ihriska mali záujem aj teenageri z Nižného Svidníka i mladí na ihrisku za AB budovou. Urobila sa komunitná záhrada pri MŠ na gen. Svobodu a dažďový zachytávať v MŠ na ul. 8. mája.

 Realizátor Prvej pomoci cez rozprávky ÚS SČK Svidník Slavomír Sakalik: „Naša akcia bola v tomto roku druhým ročníkom, ale v spolupráci s mestom sme ju dokázali urobiť na oveľa vyššej úrovni a dokonca aj s odmenami pre účastníkov. Množstvo spokojných rodičov a usmievaných detí je pre mňa impulz a určite sa budeme zaujímať aj o budúcoročný participatívny rozpočet“.

Realizované sú: Detské ihrisko na Ul. Duklianska, akcia Prvá pomoc cez rozprávky, akcia Športový deň pre Nižný Svidník, v priebehu sú Relaxačná zóna GDH, Workoutové ihrisko na Ul. Karpatská, Z police do lavice a v príprave je projekt Revitalizácia okolia bytového dobu na Ul. Sov. hrdinov.

(tch)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.