NA JUBILEJNÉ OSLAVY KARPATSKO-DUKLIANSKEJ OPERÁCIE PRIŠLA AJ PREZIDENTKA, PREMIÉR A PREDSEDA NÁRODNEJ RADY

V nedeľu 6. októbra sme si pripomenuli už 75 rokov od jednej z najkrvavejších horských bitiek druhej svetovej vojny – Karpatsko-duklianskej operácie, ktorá navždy poznačila náš región.

K pietnemu položeniu vencov k pamätníkom na Dukle a vo Svidníku došlo za účasti najvyšších štátnych predstaviteľov Slovenskej republiky či zahraničných delegácií. Ako prvá si na Dukle vzala slovo prezidentka Zuzana Čaputová. „Na Slovensku je veľa miest, o ktorých vieme, že práve tam v nejakej chvíli kráčali naše dejiny. My dnes stojíme na mieste, kde cítime, že tu kráčali dejiny obzvlášť ťažkým a zničujúcim krokom. Stojíme tu, aby sme vzdali úctu všetkým, ktorí v roku 1944 za cenu nesmiernych obetí, utrpenia a námahy prenášali na svojich chrbtoch cez Karpaty slobodu pre ďalšie generácie. Naše poďakovanie si zaslúži každý, kto sa pred 75 rokmi pričinil o to, že sa začal oslobodzovať štát, ktorý bol pre národy bývalého Československa vlasťou,“ povedala prezidentka. Na jej slova nadviazal aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko. „Každý, kto padne v boji za slobodu, ten neumiera. Stojíme teraz na mieste, kde odpočíva presne 565 príslušníkov Prvého československého armádneho zboru. Verím, že všetci, ktorí tu padli, dnes z vojenského neba strážia pre nás a ďalšie generácie Slovákov mier. Som rad, že Pamätník československého armádneho zboru je národnou kultúrnou pamiatkou. Prečo? Pretože dáva slovám ako hrdinstvo, odvaha, česť, vlastenectvo reálny obsah.“

PELLEGRINI: NEVIEME SI ANI PREDSTAVIŤ, ČO TU PREŽILI NAŠI PREDKOVIA

Ako tretí so svojim prejavom na Dukle vystúpil premiér Slovenskej republiky Peter Pellegrini. „Tak ako pri oslavách 75-tého výročia SNP, aj tu sa chcem prihovoriť najprv tým, ktorí sú tu dnes spolu s nami a sú živými nositeľmi ľudskej statočnosti, odvahy a patriotizmu. Svojimi odvážnymi činmi obohatili národné povedomie o najvyššiu morálnu kvalitu akou je bojovať so zbraňou v ruke za vlastnú domovinu a vlastný národ. Sú pre nás príkladom najvyššej morálky. Pretože nikto z nás si ani nevie predstaviť, čo prežili na tomto kúsku zeme, ktorej aj ta najmenšia časť bola zmáčaná ľudskou krvou. Vážení vojnoví veteráni, ctení osloboditelia, tu z tohto miesta vám, účastníkom oslobodzovacích bojov, vzdávam svoj rešpekt, úctu a veľké ďakujem za všetko, čo ste v tých krutých bojoch a vypätých dňoch dokázali pre svoju vlasť. A rovnako sa skláňam pred vašimi spolubojovníkmi, ktorí položili svoje životy na týchto miestach. Takisto mi dovoľte poďakovať sa za pomoc pri oslobodzovaní našej vlasti aj ruským priateľom. Spojila nás spoločná túžba poraziť fašizmus a my Slováci nikdy nezabudneme na to, že vaši muži a ženy umierali za našu slobodu a 21 000 ruských vojakov sa z Dukly už nikdy nevrátilo k svoji rodinám,“ povedal premiér. Okrem politikov sa kladenia vencov zúčastnili aj československí vojnoví veteráni, medzi nimi aj generálmajor Emil Boček, posledný žijúci československý pilot britského Kráľovského letectva z obdobia druhej svetovej vojny. Z Dukly sa následne delegácie presunuli najprv k soche armádneho generála Ludvíka Svobodu vo Svidníku a pietny akt vyvrcholil pri Pamätníku sovietskej armády vo Svidníku.

(lj)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.