Dušičky skončili, cintoríny sme zaplavili budúcim odpadom. Skončí na skládke?

V období Dušičiek si spomíname na svojich milovaných zosnulých a svoj smútok zmierňujeme tým, že na ich hroby prinášame sviečky a svietniky, vence, ikebany či živé kvety v plastových kvetináčok. Lenže všetko toto sa už o pár dní či týždňov stane odpadom. Čo s ním? 

Všetci by sme sa mali zamyslieť nad tým, či by sa dali nahradiť plastové kvetináče, umelohmotné ikebany s kvetmi z plastov či voskového papiera a nádoby z vyhorených sviečok. Odborníci vravia, že alternatíva existuje. Je pravdou, že v regíóne, kde väčšina počíta každé euro, je tendencia siahnuť po ozdobách, ktoré prežijú dlhšie. No dážď a slnko čoskoro urobia svoje a vyzerajú nevábne. A tak odpad z cintorínov zväčša končí na skládke.

Treba však myslieť aj na životné prostredie, aby sme ho nezaťažovali pre budúce generácie. A má to ešte jeden rozmer - po novele zákona o odpadoch bude mať vplyv na cenu za vývoz odpadu miera separovania. Ako sme už našich čitateľov informovali, obce a mestá musia zabezpečiť zavedenie a vykonávanie triedeného zberu komunálnych odpadov pre papier, plasty, kovy, sklo a viacvrstvové kombinované materiály na báze lepenky. Cieľom je postupne znižovať množstvo komunálneho odpadu, a zároveň zvyšovať množstvo triedených zložiek.

Preto by sme sa mali zamyslieť aj nad tým, ako netvoriť zbytočný odpad ani na cintorínoch. Umelé kvety by sme mali vymeniť za živé, plastové vence za také, ktoré sú vyrobené z prírodných materiálov - zo živých vetvičiek či sušených kvetov či plodov. Ak doslúžia, skončia v nádobách na bioodpad alebo v komposte. Prednosť by sme mali dať skleneným svietnikom namiesto plastových, veď sklo je recyklovateľné. Tí uvedomelejší zrejme siahnu po sviečkach zo sójového alebo včelieho vosku a nie po parafínových vyrábaných z ropy. 

Mesto Svidník je vraj na čas spomienok na blízkych patrične pripravené. “Technické služby mesta posilnili cintorín na Nižnom Svidníku o jeden veľkoobjemový kontajner (VOK) a rovnako posilnili vývoz všetkých štyroch kontajnerov na troch cintorínoch vo Svidníku. Keďže počasie bolo v týchto jesenných týždňoch príjemné a prajné záhradným prácam, ponechali sme na tento víkend aj VOK na zelený odpad na dvoch stanovištiach a vyzývali sme občanov, aby ich využívali len na zelený odpad zo záhrad. Tak ako je zvykom, kontajnery sa na cintorínoch teraz plnia častejšie ako počas bežných dní, preto aj vývoz odpadu sa zintenzívnil v závislosti od potreby na jednotlivých miestach,” informovala PR manažérka mesta Kristína Tchirová. 

Dodala, že vo výzve pre občanov a v rámci ekologického prístupu apelovali na obyvateľov mesta, aby neboli ľahostajní a skúsili odpad zo živých kvetov separovať a nevyhadzovali ho zbytočne medzi plastový a komunálny odpad. No a ako správne separovať? Prečítajte si naše rady. 

TIPY AKO SPRÁVNE SEPAROVAŤ 

Papier

Je recyklovateľný5 až 7-krát, vyrábajú sa z neho školské zošity, noviny, krabice, prepravky na vajcia, toaletný papier aj rolky z neho. Do nádoby na separovaný odpad na papier patria artóny, papierové obaly, papierové tašky, noviny, časopisy, kancelársky papier, reklamné letáky, stlačené krabice, obaly od vajíčok, ak nie sú vlhké. 

Čo nedávať do kontajnera: mokrý, mastný, asfaltový či inak znečistený papier, použité plienky a hygienické potreby.

Plasty

Vedeli ste, že fleecová bunda sa vyrába z plastových (PET) fliaš? Na jednu ich treba až 30 kusov. Do kontajnera na plasty môžete vyhodiť umelohmotné fľaše z nápojov, tégliky z jogurtov a nápojov, prázdne plastové obaly z liekov, plastové a mikroténové vrecká, baliace fólie, polystyrén v menšom množstve tégliky z jogurtov, obaly z CD, pracích a a čistiacich prostriedkov, kozmetiky. Pred vyhodením fľaše zošliapnite, aby ste vytlačili vzduch kvôli úspore miesta v kontajneri. 

Čo nedávať do kontajnera: mastné obaly so zvyškami potravín, podlahové krytiny, linoleum, molitan, novodurové rúrky, obaly z nebezpečných látok. Tie patria na zberný dvor, rovnako ako veľké kusy polystyrénu z výplní škatúľ z bielej či čiernej techniky. 

Sklo

A to ste tušili, že jedna sklenená váza sa dá vyrobiť z piatich starých pohárov? Z recyklovaného skla máme napríklad fľaše na pivo, minerálky. Do kontajnera na sklo dávame nevratné fľaše z alkoholu, piva či iných nápojov, tabuľové sklo z okien a dverí, rozbité sklo zbavené nesklenených častí. Zálohované fľaše treba vrátiť do obchodu. 

Čo nedávať do kontajnera: pozinkované, pozlátené či drôtené sklo, porcelán, keramiku, 

Bioodpad

Zelený a kuchynský odpad je dôležité tiež separovať. Do kontajnera vkladáme iba biologicky rozložiteľný odpad bez obalov - šupky z ovocia a zeleniny, čajové vrecúška, ovocie, zelenina, kvety, odpad z verejnej zelene, lístie, pokosená tráva, ihličie, kávové zvyšky, záhradný odpad ako burina, zvyšky zo zberu plodín, zhnité ovocie, odrezky zo stromov, piliny, drevná štiepka, hobliny. 

Čo nedávať do kontajnera: mäso a potraviny živočíšneho pôvodu, popol, stavebný odpad, kamene, cigarety, mŕtve zvieratá, zvyšky zo zabíjačky, výkaly zvierat.

 

 

(ver)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.