PODĽA GREGORIÁNSKEHO KALENDÁRA SA ZAČAL PREDVIANOČNÝ PÔST – FILIPOVKA

Vo východných cirkvách sa pred Narodením Ježiša Krista (Roždestvom Isusa Christa) dodržiava štyridsaťdňový pôst zvaný „Filipovka“. Podľa gregoriánskeho kalendára sa tento pôst začína 15. novembra a podľa juliánskeho o trinásť dní neskôr, teda 28. novembra. O význame „Filipovky“ v živote kresťanov nám pripravil duchovné zamyslenie otec Dávid Šturák, kaplán gréckokatolíckej farnosti Svidník – mesto.

15. novembra začína vo východných cirkvách Pôst pred Narodením Ježiša Krista, často nazývaný „Filipovka“, pretože sa začína deň po sviatku svätého apoštola Filipa. Apoštol Filip bol ten, kto ohlásil Natanaelovi, že našiel dlho očakávaného Mesiáša – Spasiteľa všetkých ľudí. V tieto dni pôstu nám Cirkev ponúka čas, aby sme sa duchovne pripravili na dôstojnú oslavu veľkého a svätého dňa príchodu nášho Spasiteľa Ježiša Krista na tento svet – deň Kristovho narodenia. Pôst je vždy obdobím, kedy sme pozvaní k tomu, aby sme posväcovali náš život. Posvätenie znamená prežiť čas vo viere a službe Bohu, v upevňovaní nášho vzťahu s Bohom a v láskavosti k našim blížnym, zvlášť tým, ktorí sú odkázaní na našu pomoc. Kristus prichádza do maštale a do jaslí, prichádza do ľudskej biedy a chudoby. V týchto dňoch pôstu pred Narodením Ježiša Krista sme aj my kresťania pozvaní k tomu, aby sme sa pripodobnili Kristovi a prinášali pomoc a radosť tým, ktorí sú biedni a chudobní. Veď tak ako pripravujeme svoje príbytky na príchod týchto sviatkov, nech sú aj naše srdcia pripravené, aby sme do nich prijali narodeného Krista.

Sv. Filip1 – Vo východných cirkvách sa pred Narodením Ježiša Krista (Roždestvom Isusa Christa) dodržiava štyridsaťdňový pôst zvaný „Filipovka“, pretože sa začína deň po sviatku svätého apoštola Filipa. (zdroj foto: srbi.ch)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.