DIVADLO ALEXANDRA DUCHNOVIČA OPÄŤ VO SVIDNÍKU

Členovia Divadla Alexandra Duchnoviča z Prešova odohrali vo svidníkcom Dome kultúry dňa 8. 11. 2019 divadelnú hru pod názvom Okresný špitál. Autorom textu je Christo Bojčev a režisérom Pepo Pražmári. a. h.

,,Autor bol jedným z kandidátov na bulharského prezidenta. V hre vykreslil situáciu, ktorá nastala v postkomunistických krajinách po páde komunistického režimu. Kde ľudia snívali o lepšej budúcnosti na Západe. Keď tu príde Západ, bude všetko oveľa lepšie. A my teraz vidíme ako to v skutočnosti je. Snívanie človeka a nádej zomiera ale posledná. Spisovateľ to posunul do roviny tzv. šialeného domu, čím chcel vyjadriť, že iba blázni sa radujú z toho čo má prísť.“ Povedal o odkaze divadelnej hry Eugen Libezňuk, ktorý stvárnil postavu Kontuzova.

A aký vzťah má tento herec k režisérovi inscenácie Okresný špitál? ,,Bol to vzťah veľmi krutý, pretože Pepo je režisér, ktorý občas aj kričí. A tým, že on bol skoro slepý, nič nevidel, tak on na nás kričal a tým si kompenzoval svoju slepotu. Počúval, kde chodíme a ako sa po scéne pohybujeme. Podľa toho vedel, že hru nerobíme dobre a nesprávne hovoríme. Bol chytrák.“

Herečka Jaroslava Sisáková zase opisuje, že sa s postavou sestričky stotožnila hneď, odkedy sa tejto roli začala venovať. Prezradila, že stvárnenie úlohy setričky je pre ňu zaujímavé predovšetkým preto, lebo na každé jedno nové predstavenie, si pre túto rolu vymyslí niečo inšie. Ako hovorí.: ,, Ani na jednom predstavení som na javisku nerobila to isté. Za každým si vytvorím niečo čím sa táto sestrička môže zaoberať, aký má život, aké má nápady, čo ju v tom momente baví, keď je pri tej operácii. Moja postava sa vyvíja a tým je každé ďalšie predstavenie zaujímavejšia. Dnes som prišla na to, že sestrička doktorovi chirurgovi nepodáva pinzetu, preto, lebo ju využíva sama, keď si trhá obočie.“

Nás zaujímalo, prečo herci chceli byť súčasťou obsadenia hry? ,,Mne sa táto postava zapáčila a keď moja kolegynka, Danielka Libezňuk čakala dieťatko, tak mi ponúkla, či by som za ňu neurobila záskok v tej postave. To bola taká dvojitá radosť  pretože som sa veľmi tešila, že je tehotná a čaká dieťatko a po druhé, že môžem robiť tú postavu za ňu, na istý čas pokiaľ bude doma s dieťatkom, vysvetľuje Jaroslava Sisáková.

,,Spočiatku, keď sme začínali robiť, keď človek prečíta, koľko je tam toho textu, lebo niečo sa vykrátilo. Bol som dosť nešťastný, že toľko tých písmen musím tlačiť do hlavy. Ale potom, keď vidíš, že režisér dobre vie, čo chce robiť, má premyslenú koncepciu, a pomaličky sa dostávaš do tej úlohy, ani sám nevieš kedy nastáva ten moment, keď začínaš premýšľať a konať a už nevieš či si to ty, alebo on, alebo kto. Tým, že režisér bol slepý, počul mnoho vecí a päsť nasmeroval tam, kde to malo byť. “ Vyznal sa Eugen Libezňuk o inscenácii ktorej je sám súčasťou.

Publikum komédiu odmenilo potleskom so standing ovation a herci sa museli na pódium vrátiť po druhýkrát. Herec Vasiľ Rusiňák, ktorý stvárňuje postavu zapisovateľa Viliama sa na margo svidníckych divákov po skončení hry vyjadril, že ide o inteligentných ľudí.

Jana Savčáková

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.