SVIDNÍČANKY MÔŽU ÍSŤ NA SKRÍNING RAKOVINY KRČKA MATERNICE

Od 07.11.2019 bol oficiálne spustený celoplošný skríning (Slovenská republika) pre vyhľadávanie včasných štádií rakoviny krčka maternice. Je určený pre cieľovú skupinu žien vo veku od 23 do 64 rokov. Zdravotné poisťovne budú pozývať tieto ženy na preventívne prehliadky, v rámci ktorej sa skríning rakoviny krčka maternice zrealizuje.

Rakovina krčka maternice je vo väčšine prípadov vírusové ochorenie prenosné pohlavným stykom, v skorých štádiách nebolestivé, je možné mu predchádzať pravidelnými kontrolami u gynekológa a očkovaním.

Príznakmi rakoviny materničného hrdla môžu byť špinenie a krvácanie mimo cyklu a sú dôvodom návštevy u gynekológa, ktorý váš stav zhodnotí a doporučí ďalší postup.

Prevenciou je možné podchytiť skoré nebolestivé štádiá a tiež je možné tomuto ochoreniu predchádzať vakcináciou. Význam vakcinácie (očkovania) tkvie vo vytvorení protilátok, ktoré aktívne ničia vírus rakoviny materničného hrdla. Očkovanie je možné aj na našej gynekologickej ambulancii. V závislosti od typu zdravotnej poisťovne je očkovanie hradené čiastočne, úplne, v závislosti od veku a iných podmienok, ktoré stanovujú zdravotné poisťovne.

Pokiaľ ste ešte preventívnu prehliadku v tomto roku neabsolvovali, nepodceňujte význam gynekologických preventívnych prehliadok a vyhľadajte svojho gynekológa.

Pokiaľ ešte nemáte vybratého obvodného gynekológa, Nemocnica Svet zdravia Svidník Vám ponúka služby gynekologickej ambulancie.

Ambulancia poskytuje primárnu gynekologickú starostlivosť - preventívne prehliadky, diagnostiku, liečbu a dispenzárnu starostlivosť gynekologických ochorení a poradenstvo pacientkam s gynekologickými ťažkosťami.

Na ambulancii poskytujeme rady ohľadne prípravy na tehotenstvo, starostlivosť počas tehotenstva, prenatálne poradne a tiež vyšetrenie CTG prístrojom podľa potreby, v prípade fyziologického tehotenstva vykonávame CTG od 36.týždňa.

Realizujeme vyšetrenie ultrazvukom (gynekologický i tehotenský), kolposkopom (materničné hrdlo), mikroskopom (spermiogram).

V blízkosti Vášho domova Vám ponúkame aj možnosť operačnej liečby v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia, ktorú vykonávame v spolupráci s obvodnými gynekológmi. Konkrétne ide o tieto výkony:

·         Biopsia vulvy, materničného hrdla sliznice maternice: odobranie vzoriek za účelom vyliečenia respektíve histologického vyšetrenia rozsahu a charakteru ochorenia

·         Hysteroskopia: zobrazenie vnútra maternice k presnejšej diagnostike ochorenia

·         Kyretáž: odobranie vzorky z hrdla a dutiny materničnej (výškrab)

·         Ablácia polypov: znesenie polypov (výškrab)

·         Konizácia: odstránenie koncovej časti hrdla materničného s cieľom vyliečiť, respektíve určiť rozsah poškodeného tkaniva chorobou 

·         Laparoskopia diagnostická, terapeutická z dôvodu:

▪      zisťovania priechodnosti vajíčkovodov, ich spriechodnenie podľa stupňa poškodenia,

▪      riešenia endometriózy, dermoidov a iných druhov cýst: ich odstránenie,

▪      rozrušovania zrastov, ktoré vznikajú pozápalovo, pooperačne,

▪      myomektómie (vyňatie dostupných myómov z maternice),

▪      odoberania  vzoriek z Douglasovho priestoru (kultivácie, cytológie).

·         Riešenie prolapsov (zostúpenie pošvových pahýľov), inkontinencií po hysterektómiách 

·         Plastiky pošvových stien pri zostupoch maternice, prolapsoch (vyklenutie maternice pred rodidlá), pri močovej inkontinencii, komplexné riešenie sterilít

 

Ordinačné hodiny

PONDELOK:           07:00 – 17:30

UTOROK:                 07:00 – 17:30

STREDA:                  07:00 – 17:30

ŠTVRTOK:              07:00 – 17:30

PIATOK:                   07:00 – 15:30

Klientkám, ktoré nemôžu prísť na ambulantné vyšetrenie počas bežnej pracovnej doby, je vytvorený priestor na návštevu ambulancie aj po 15:30 hod. v uvedené dni. (PON – ŠTV).

Pacientky ošetrujeme priebežne, ale pokiaľ máte požiadavku na presne určený dátum a čas, je možné objednať sa aj telefonicky na tel. čísle 054/7860 348 alebo 0905 364 070.

Kontakt: Nemocnica Svet zdravia Svidník, 4. poschodie lôžkového pavilónu „A“

Odborný tím pripravený postarať sa o Vás:

MUDr. Zuzana Petráková – lekár

Monika Hurná - sestra

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.