Svidníčanka Vlaďka Keselicová má za sebou úspešnú sezónu s kapelou Šarišanci. Darí sa jej aj v osobnom živote, je šťastnou mamko

Krásna Svidníčanka Vlaďka Keselicová je speváčkou folklórnej kapely Šarišanci. Majú za sebou krásny a úspešný rok, ktorý bol bohatý na zaujímavé podujatia, skvelých ľudí a na vydarené spolupráce, z ktorých budú čerpať aj do budúcna.

Ako sa vám darilo v tejto sezóne? 

Odohrali sme desiatky koncertov po celom Slovensku, takže sme sa príjemne zapotili. Po náročnej letnej sezóne sme tú jesennú otvorili krstom nášho CD So srdcom, na ktorý sme si pozvali aj našich priateľov - spevákov, akými sú Ľubo Šimčík a Števo Štec, skvelých muzikantov- Roba Skippyho Hatalu, Mária Gapa Garberu, Janka Kopčáka, Rada Kleina či Ivanku Svitkovú. Moderoval nám to , humorom nešetriaci Miško Iľkanin, ktorý sa zároveň stal aj krstným otcom nášho CD , spolu so svojou filmovou Partnerkou Kamilou Mitrášovou z filmu Loli Paradička. Počas krstu sme boli ocenený zlatou platnou, práve za predaj spomínaného krsteného CD So srdcom, čo nás naozaj veľmi milo prekvapilo a potešilo, samozrejme povzbudilo do ďalšej práce.Dva týždne po krste sme odštartovali naše turné s rovnomenným názvom- So srdcom, a momentálne máme za sebou prvé koncerty na východe. Po Vianociach, na sklonku roka nás čaká Bardejov, Humenné, Stará Ľubovňa a Sabinov. Po nich sa v priebehu februára presúvame ďalej, smerom na západ. 

Máte aj iné projekty? 

Aby som nepísala len o Šarišancoch a folklóre, pred pár mesiacmi som bola oslovená talentovanou režisérkou Tatianou Mrázovou Husárovou do Galaprogramu Prešovského samosprávneho kraja Nežná 30, ktorý sa konal pri príležitosti tridsiateho výročia Nežnej revolúcie. Bola to pre mňa výzva, pred ktorou som mala ako folkloristka veľký rešpekt, nakoľko som k naštudovaniu dostala veľmi emotívnu pieseň Marty Kubišovej “ Mamá”. Musím sa priznať, že to bola pre mňa dosiaľ jedna z najsilnejšiích spoluprác. Srdce a akýsi súzvuk všetkých 112 ľudí na javisku... no ťažko sa mi hľadajú slová. Naozaj veľmi silný zážitok..nielen pre mna, ale určite aj pre diváka. Verím, že tento program dostane zelenú a čoskoro sa dožije repríz aj v dalších mestách. A čo nové mimo môjho umeleckého pôsobenia- som vyštudovaná inžienierka ekonómie , ale v tomto smere sa veľmi neangažujem, kedže pracujem ako asistent predaja v spoločnosti, ktorá sa zaoberá predajom vozidiel. 

Ako zvládate materstvo a koncertovanie? 

No momentálne som na materskej, ťažko sa mi píše to slovo, že dovolenke, neviem kto vymyslel to spojenie, no každopádne musel mať veľký zmysel pre humor. Mám pomaličky dvojročného syna a žijeme s partnerom vo Svite. Chlapci z kapely si uťahujú, že Vladka, rusnáčka zo Svidníka chcela ísť do sveta, a skončila vo Svite. Ale že nemám byť smutná, veď svet po rusínsky sa predsa povie svit, takze je to v konečnom dôsledku to iste . Veselá to banda sú tí Šarišanci.

Takže moje vyhliadky alebo túžby do budúcna v pracovnom aj umeleckom smere sú závislé od môjho syna, partnerovej tolerancie, ktorú má spolu s trpezlivosťou naozaj veľkú :), a samozrejme od mojej energie, keďže priznávam, materstvo mi dáva zabrať . Martinko má energie na rozdávanie a spánku veľmi neholduje, ale verím, že sa čoskoro dožijeme noci bez mliečka, pravidelných nočných budíčkov a nosenia sa. No na druhej strane, viem, že raz z toho vyrastie a ešte za tým tulením, a nosením sa, budem plakať. 

Aký je váš pracovný a umelecký sen? 

Na toto sa mi ťažko odpovedá… Tých by bolo! Ale taký jeden, o ktorom už dlho snívam, alebo skôr rozmýšľam je hudobné vzdelanie, tak snáď sa mi to raz splní , a bude čas a priestor venovať sa tomu.Aj keď to vyznie ako klišé, v prvom rade si úprimne  prajem “iba” zdravie a Božiu ochranu pre moju rodinu, priateľov a seba. Lebo bez “toho” by sa za snami šlo veľmi ťažko. 

Blíži sa čas Vianoc, ako vnímate tieto najkrajšie sviatky roka?

Samozrejme, ako väčšina ľudí, milujem Vianoce. My ich slávime dvakrát, keďže sme pravoslávni, takže pre mňa je to vždy dvojitá radosť. Adventné obdobie považujem za  obdobe pokoja, lásky, pokory a stíšenia sa.. Som vďačná Panu Bohu , za svoju rodinu, za to, že mi je dopriate sláviť sviatky v kruhu milovaných a v teple domova . Vážim si,že nás neubúda , ale naopak pribúda . Uprimne za to v duchu dakujem Panu, keď 6.januara sedím u babky a pozerám na všetkých blízkych za stolom .Mám rada všetky tie typické veci späté s Vianocami, akými sú vyzdobene stromčeky , horiace sviečky na adventnom venci, ktoré nám symbolizuju lásku, nádej, mier a priateľstvo a v neposlednom rade narodenia Ježiša Krista.. milujem všetky tie ligotavé svetielka , z rádii znejúce vianočné piesne , vôňu mandariniek. Mandarínky a vôňa vanilkovych rožkov vo mne od detstva evokujú Vianoce.

Dodržiavate aj nejaké vianočné zvyky? 

Stromček sme doma vždy zdobili až 23. decembra, so sestrou sme sa nevedeli dočkať. V tomto boli naši nekompromisní a aj v tom, že svetlá na stromčeku sa zapaľujú až tesne pred štedrou večerou. Pred ňou sa umyjeme studenou vodou, aby sme boli po celý další rok zdraví, tak zapálime sviečku na stedrovecernom stole a pomodlime sa.

Aké jedlá pripravujete na Vianoce?

Čo sa týka jedla, nechýbajú u nás tradične oplátky, med, cesnak,kapustnica s hubami, dodržiavame pôst, takže žiadna klobása v kapustnici byt nemôžeme, tak nasleduje macanka, filé so zemiakovým šalátom a na záver bobalky. A na jeden chod by som bola zabudla, asi Vás prekvapím, no medzi medom,cesnakom a kapustnicou, mávame sardinky.. je to taká naša tradícia a zároveň spomienka na dedka z Nižneho Mirošova, kde som vyrastala, a ktorý nám odišiel na druhý svet veľmi skoro.. Jedny Vianoce sa mu už nepodarilo zohnať filé, tak kúpil teda aspoň sardinky, aby sme tu rybu na Vianoce jedli, tak ako sa má. Odvtedy sa u nás sardinky stali úplnou samozrejmosťou Štedrej večere. Samozrejme od stola sa počas večere nemôže odchádzať, až kým posledný nedoje a nesfukne  sa sviečka . A potom to už poznáte. Darčeky.

Tohto roku však Vianoce budú predsa len trosku iné. Pred rokom ešte syn nechodil, iba štvornožkoval, no keďže sme o rok starší a nožičky mu chvala Panu Bohu behajú a slúžia za troch, niečo mi hovorí, že to toho roku bude s tým stromčekom o niečo zaujímavejšie. Ale aspoň nás môj syn Maťko bude udržiavať v pohybe a nadbytočné kilá rozhodne hroziť nebudú. Prajem všetkým čitateľom týždenníka Dukla požehnaný Advent a tie najkrajšie Vianoce, aké tu boli…, ako sa spieva v jednej pesničke.

(ver)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.